Subiect: Coque au vin
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 14 mar 2012, 20:40:43
DanielaDa's Avatar
DanielaDa DanielaDa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 881
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Coque au vin

Ingrediente
carne de cocos (eu am folosit pulpe si piept iar restul cocosului l-am pastrat pentru o ciorbita) 1365g
vin rosu sec 400ml
cognac 60ml
ciuperci intregi 320g
ceapa 365g
ulei de masline extravirgin 60ml
unt 40g
faina integrala 15g
usturoi 14g
tarhon uscat 1 lingurita
cimbru uscat 1 lingurita
sare, piper
Mod de preparare:
Se sareaza si se pipereaza carnea de cocos.
Se incing 30 ml ulei intr-o tigaie si se rumenesc cepele (de marime cat mai mica curatate si pastrate intregi) pe toate partile.
Se adauga ciupercile si se calesc impreuna 5 minute.
Se scot cepele si ciupercile intr-un castron, se acopera si se tin la cald.
In aceeasi tigaie se adauga restul de ulei si se prajesc bucatile de carne (fara sa le inghesuim - pot fi rumenite si pe rand).
Dupa ce am rumenit toata carnea o punem la loc in tigaie, turnam deasupra cognacul si flambam carnea.
Cand se stinge flacara adaugam vinul, tarhonul cimbrul si usturoiul si lasam la foc mare pana da in clocot.
Cand a dat in clocot dam focul mic si lasam sa fiarba pana cand carnea devine moale (la mine a durat app. 1 ora).
Cand s-a facut carnea adaugam legumele si lasam sa fiarba impreuna inca 15 minute.
Intre timp frecam untul cu 1 lingura de faina.
(aici mai urma un pas de care eu am uitat: 100g de bacon se taiau fasii subtiri, se prajeau bine si apoi se adaugau in friptura)
Diluam untul si faina intr-un polonic de sos din tigaie si adaugam peste friptura.
Lasam sa mai clocoteasca 2-3 minute.


Bon appetit!


informatiile nutritionale le gasiti aici: Calorii: Mancaruri: Coque au vin - Calculator calorii - Slabute.ro
Nu este cel mai dietetic fel de mancare dar este atat de gustos incat am considerat ca merita sacrificiul
Imagini ataşate
File Type: jpg DSC06086.JPG (610,7 KB, 14 vizualizări)
DanielaDa, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
DanielaDa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat