View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 20 mar 2012, 18:12:22
roxanici8585's Avatar
roxanici8585 roxanici8585 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 mar 2012
Locaţie: TURDA, Italia
Vârsta: 38
Dieta: Hipocalorica
Date: 165cm, 97.9kg
Mesaje: 784
Aprecieri acordate: 299
Am fost apreciat(a) de 231 ori in 192 mesaje
Implicit Jurnal roxanici8585 - Primul pas spre o viata mai buna...

Salutare tuturor,

Numele meu este Roxana si sunt nou venita. Sper sa ma primiti cu bratele deschise si sa ma ajutati cu sfaturi si sustinere in drumul pe care vreau sa il parcurg impreuna cu voi. Sa va spun cate ceva si despre mine: am 26 ani, sunt din Turda (judetul Cluj), dar locuiesc in Italia, sunt casatorita si am un mare vis: sa reusesc sa imi schimb viata intr-una mai sanatoasa. Problemele cu greutatea au inceput inca de cand eram copil...tinand cont ca eram fff slaba, mama s-a speriat si a inceput sa imi dea acele vitamine care se dizolva in apa de la care am inceput sa ma ingras. Sincer cred ca problemele mele au inceput atunci si au continuat datorita situatiei din familia mea (minciuni, inselat, nefericire) si eu ca sa ma simt mai bine m-am refugiat in mancare. Crescand, in loc sa realizez ca "modul meu de a ma simti fericita" nu era bun, am continuat asa....a urmat o mare dezamagire in dragoste si eu m-am refugiat si mai mult in mancare. Am ajuns sa mananc pentru orice eveniment din viata mea, nu mai conta ca era trist sau fericit, eu mancam si mancam....banuiesc ca am ajuns sa imi fie frica sa infrunt absolut orice pentru a nu fii ranita si obiceiul meu era modul meu de a ma tine deoparte. Nu mi-au placut certurile niciodata si cand ii auzeam pe cei din jur ca o faceau, eu mancam si dupa, neputand face nimic altceva dormeam. Stiu ca nu e bine si sunt constienta dar cum lucrurile rele se invata fff repede, a devenit un obicei.....
In urma cu 4 ani am reusit sa ajung la 70 kg, dar apoi a murit catelul meu cu care am petrecut 2 ani din viata numai noi 2, fara nimeni alaturi (avea 7 ani) si cum firul meu de sustinere era destul de slab, ca sa indur durerea am recazut.............
Acum am 115 kg si nu is multumita de mine....lasand la o parte partea estetica, nu ma simt bine cu persoana mea, simt ca nu sunt sanatoasa, si cel mai rau e ca ma uit in oglinda si mi se pare ca vad o straina.....vreau sa ma schimb....vreau sa imi infrunt temerile, durerile, nu vreau sa tot acumul dureri si dureri crezand ca vor disparea pentru ca stiu ca nu e asa...
Din anumite puncte de vedere am un caracter puternic insa din anumite sunt fff vulnerabila....
mi-am facut toate analizele, am consultat si un nutrionist si de maine 21/03/2012, in mod oficial IMI SCHIMB VIATA....Am ales acest forum pentru ca am citit povestea multora dintre voi si am vazut ca cu sprijin, sfaturi, suport ati reusit sa parcurgeti acest drum, sa deveniti persoanele care doreati sa fiti, am vazut poze si vazand fericirea de pe chipurile voastre si suportul pe care vi-l acordati intre voi, am hotarat sa apelez la voi....
Sper sa ma primiti cu bratele deschise si sa imi fiti alaturi in acest drum spre schimbare...
O sa va scriu si ce anume mananc, sportul pe care il fac si tot...
Va multumesc din tot sufletul si inca o data, sper sa ma primiti in familia voastra...
Roxana
Acest membru apreciaza mesajul lui roxanici8585:
Rusu Laura (19 feb 2013)