View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 26 mai 2012, 20:03:55
Kclaudyia's Avatar
Kclaudyia Kclaudyia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:

Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 36
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 72kg
Aprecieri acordate: 4.772
Am fost apreciat(a) de 3.953 ori in 2.289 mesaje
Implicit Re: jurnalul Daliei

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

Draga mea, nu e universal valabil, nu tuturor le trece foamea/pofta band apa. Un lucru e clar, a fost demonstrat si a fost trait si pe pielea mea. Desi pare imposibil si prostesc, sau imposibil d eprostesc, se poate ca foamea/pofta sa fie confundate cu setea!In cazul in care nu te hidratezi destul, nu bei destule lichide, organismul tau sa ceara lichide, sa ceara hidratare iar tu sa simti acest semnal ca pe o pofta de ceva sau ca pe o foame. Poate ca vei gasi articole care trateaza acest subiect daca arunci o privire pe googleIn plus, mi s-a inamplat si mie.Cand am auzit prima data ca se pot confunda am zis: eh, cat de proasta as putea fiincat sa cred ca mi-e foame cand mie de fapt mi-e sete?Si uite ca acum doua zile am patit-o.Am mancat de pranz, mancare buna, consistenta!Numai ca la vreo ora simteam o pofta de a manca, ceva de speriat, incredibil!Am fost tentata sa mananc, ba chiar ma dusesem in bucatarie. Subit mi-am amintit de chestia amintita mai sus si am zis s aincerc sa beau apa desi nusimteam sete.In momentul cand am pus paharul pe buze si am simtit apa in gura, parca s-a stins un incendiu, parca s-au calmat furtuni!Da,era sete!Eu zic sa incerci sa tii evidenta, sa incerci sa pui in practica

Pupici!
Are dreptate Diana, am patit-o si eu
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1986 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1469 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1212 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]