View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 29 sep 2012, 18:41:18
AnaVasiliu17's Avatar
AnaVasiliu17 AnaVasiliu17 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2012
Locaţie: Tg. Neamt, Romania
Vârsta: 25
Date: 164cm, 56kg
Mesaje: 18
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Din proprie experienta

Citat:
Anterior postat de mihaela01 Vezi mesajul
Buna dimineata Ana
Din cate observ eu , ce ai facut tu nu a fost sa ti o dieta, a fost infometare!
Si noi avem viciile noastre dar incercam sa le tinem sub control , atat cat se poate.Tu trebuie sa iti invingi poftele , sa nu te mai lasi condusa de ele.
Adica daca ai o ciocolata in mana, nu o papa pe toata , papa 3 cubulete si mai pastreaza si pentru zilele urmatoare.
Asta trebuie sa inveti tu , sa te controlezi .
Nu scoate toate alimentele care iti plac din meniu , mananca-le in cantitati mici.
In loc de o pizza , papa o felie si tot asa.
Noi te putem sprijini , sfatui dar tu trebuie sa fi aceea care pune piciorul in prag .
Ai slabit cam brusc ,cred eu si daca vei continua sa papi prostioare in cantitati mari , vei pune kg la loc si poate si in plus fata de cat aveai inainte sa te apuci de ''dieta''.
Nu trebuie sa arunci mancare din frigider sau sa faci scandal gandeste-te si la parintii tai..pentru ce faci scandal , ca ai mancat tu prostii?
Iarta-ma daca am fost putin cam dura mai sus, dar nu merita sa faci asa, fi fata desteapta si pune piciorul in prag , tu iti controlezi corpul nu el pe tine.
Te cred ca e foarte greu dar trebuie doar sa reduci cantitatea, uita-te sus cate ai papat ieri , puteai sa papai doar putina nutella sau un covrig max..daca chiar iti era atat de pofta.
Nu trebuie sa te superi , sa faci scandal.. trebuie doar sa incerci sa te controlezi si sa rezisti in fata tentatiilor.
Sper ca ti-am fost de ajutor..poate am vorbit mai dur, dar incerc doar sa te trezesc la realitate , imi dau seama ca e foarte foarte greu sa te opresti cand ai asfel de episoade, dar gandeste-te ca au mai fost slabute care au trecut exact prin ce treci tu , poate si mai grav.
Te pup si ai grija de tine.
De acum incolo sper sa aud de la tine doar vesti bune.
Ah, e bine de stiut ca de la 72 kg pana la 54 am slabit sanatos. Nu m-am infometat drastic decat de 2-3 ori in aceasta perioada destul de lunga zic eu [ m-am apucat din iarna] pentru ca imi pierdeam speranta. Dar nu puteam rezista, asa ca nu ma infometam. Mancam de toate si tot slabeam. De la 54 [ nr. de kg pe care il aveam prin august ] in jos mi-am cam pierdut rabdarea si am apelat la aceasta dieta ''minune'', si am slabit, ce sa zic ... deja un kg s-a intors
AnaVasiliu17, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1561 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1044 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 787 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat