View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 03 nov 2012, 18:14:19
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal kalikreina

Buna Carmen,

M-am uitat la meniul tau, intr-adevar hipocaloric. Dupa parerea mea o parte din stagnare provine insa din alimentatie. In meniul pe care ni l-ai aratat sunt probleme cu dulciuri: briosa, gem, prajitura cu mere (de casa sau nu, NU se mananca prajituri la dieta).

Uite, am incercat sa iau meniul tau si sa inlocuiesc ce mi s-a parut ca nu merge. Dupa cum ai vazut, calculatorul arata ca ai prea multe grasimi comparat cu proteinele. Din punctul asta de vedere, piftiile arata rau, in timp ce branza grasa e mai buna. Pe de alta parte, vad ca amesteci foarte mult mancarurile, ceea ce nu e o idee grozava.

Vezi daca ti se pare acceptabil urmatorul meniu.


Micul Dejun (incearca sa-l iei ceva mai devreme si sa bei si ceva cu el, ceai, cafea, ce vrei)

Piept de pui fript la teflon, fara grasime si fara piele, 1 bucata
2 rosii
ridichi -- cate vrei
1/2 felie paine integrala sau neagra


Gustare 1 (la 3 ore dupa MD)

1 iaurt semidegresat
20 g fulgi de ovaz


Pranz

Supa de vacuta, cu carne, dar fara grasimi si fara paste sau cartofi
Salata verde cu bucati de piept de pui la teflon, masline, castraveti, ardei, rosii, putin ulei si zeama de lamaie

Gustare 2

1 mar sau 1 portocala (iarna sunt portocale bune)

Cina (ceva usor, si care sa tina mult)

Urda cu rosii, ceapa verde, si salata
Eventual 1/2 - 1 felie paine integrala
Pentru pofta de dulce: putin iaurt semidegresat, pus la blender cu niste fructe proaspete.



Ce zici, se potriveste? Incearca sa faci ceva treaba in casa dupa cina, ceva care cere un pic de efort. S-ar putea sa te ajute la digestie. Bea multa, multa apa, pentru ca dupa mine retii apa.

Curaj si mult succes! Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]