Subiect: Jurnal Crissa
View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 18:45:00
Pisi2109's Avatar
Pisi2109 Pisi2109 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 ian 2013
Locaţie: Popesti-leordeni, Romania
Vârsta: 32
Date: 167cm, 81.8kg
Mesaje: 16
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Crissa

Citat:
Anterior postat de lucia ely Vezi mesajul
eu am mai slabit acum 3 ani -17 kg (dar au venit inapoi din cauza sendentarismulul si excesului din unele zile) sper sa reusesc mai mult anu asta


am stat sa-mi analizez corpu sa vad ce ii place ce nu ii place
am vazut ca ma simt f obosita dupa ce mananc carne ...si de 3 sapt mananc carne 1-2 ori pe sapt maxim
in rest cartofi fierti odata la 1-2 sapt sau mai rar ,paste ,orez la fel
(Asta de 5 ani ,nu mananc cartofi prajiti decat 1-2 ori pe an)
paine nu mananc mai deloc 1-2 ori pe luna
daca te uiti in album:d am inceput sa mananc multe legume salate ,branzeturi , shakuri de fructe-legume , vreau sa tin o cura de 5 zile de sucuri cu fructe si legume de maine sper sa reusesc ...ma gandesc azi mananc seminte de in, nuci ,stafide ,mai mananc linte -supa/pateu,
mi-a fost f greu ca atunci cand mi-e foame f tare la ore tz sau imediat dupa mese sa nu mananc mult si mult in plus (si nici mancare de dieta ) si acum incerc sa ma invat sa mananc mere...morcovi iaurt
ma gandeam sa pozez fiecare masa in parte ,ce zici?vrei si tu?



tu cum te descurci cu "foamea"?mancatul compulsiv?

acum sa iti zic de meniurile tale
dimineata mananci fff putin poti manca 2 oua dimineata poti adauga si cv legume salata langa (Daca nu ai probleme cu colesterolul poti manca linistita 2-3 ori pe saptamana )
cum zicea butterfly cu taratele poti manca un iaurt
de salata orientala stii deja...nu prea des cartofei au un ig destul de maricel ....au amidon mult deci si nu e ff indicat dar 1 pe sapt poti linistita

sa iti explic ce am invatat eu de cand sunt la dieta acum
mereu felu principal sa fie salata un bol de salata + carnita ,branzica ...etc ce iti place tie si iti va fi mult mai usor sa slabesti atat datorita fibrelor din legume si fructe dar nu te vei simti atat de obosita dupa masa (carnea are nevoie de un timp de digerare de 5-6 ori mai mare decat legumele)

de mici stii si tu... cu cat mai rar cu atat mai bine si daca totusi mergi la gratar etc combina-i cu salata (gusta 2-3 cartofi de ti-e pofta ) dar incearca cu salata

legat de sana ,kefir cata grasime au? ar trebui sa incerci sa folosesti cat mai degresate daca spui ca mananci des

Hei, sa iti fie de bine! Nu o sa iti fie greu sa bei doar shakeuri de legume si fructe 3-4 zile? Stiu ce ar trebui sa mananc ca sa slabesc mult mai sanatos, acum 2 ani am slabit si eu 19 kg. Dar uite ca dupa un an am pus la loc din cauza mea binenteles. Partea cu pozele, nu prea stiu, sigur as uita sa fac poze. Si mai ales ca incerc sa tin dieta disociata...

Azi nu am reusit sa mananc doar legume..adica, am mancat legume dar la pranz si la cina am mancat ciorba (cu bors din tarate facut in casa), pentru ca nu mai aveam ce legume sa mananc....

Maine o sa mananc pui, aproximativ 400-500 grame crud. Adica atunci il cantaresc.

Marti o sa mananc ori grefuri, ori branzeturi

Miercuri ori gref ori branzet depinde ce mananc marti.

Sana e 3,2 sau 4% asa ca nu e gras. Nu am pb cu colesterolul am la limita inferioara asa ca nu ma ingrijorez. Aceasta disociata o sa o tin acum pana miercuri sau joi. Si dupaia ma gandeam sa incerc sa o tin tot disociata dar pe mese. Sa vad daca pot. Daca nu o sa revin la cum aveam inainte. De dimineata 25g paine secara cu 50g sunca si legume crude, gogosar, castravete sau rosii, gustari 250g fructe, pranz 150g carne (pui sau curcan) si o salata si seara sana, iaurt sau o supa ciorba sau salata. Si gata. Dar nu prea imi pot permite sa cumpar tot ce am nevoie. Si incerc si eu din ce am in casa deocamdata. Daca mi-as permite mi-as lua tot ce am nevoie pt dieta de acum 2 ani si gata.

Cu mancatul nebunesc, nu stiu ce sa spun, am momente cand nu imi vine sa mananc doar ma gandesc la mancare si nu imi vine si stau 3 zile numai cu sucuri de portocale (facute in casa) sau foarte putin oricum sau am zile cand imi vine sa mananc incontinuu, orice, apoi imi dau seama ca nici nu zici ca am mancat ce imi place sau ceva super bun, ci pur si simplu am mancat mancare obisnuita sau tot felul de chestii doar ca sa le mananc ca simteam nevoia sa mananc...toate vin de la creier . Si cand ma apuca momentele alea daca nu mananc ma enervez . Dar de acum o sa incerc daca am asemenea momente sa mananc ori ciorbe fara paine binenteles, ori sucuri de fructe (daca voi avea in casa) ori..o sa mananc si gata. Nu stiu, sper sa nu revina curand ca ma chinui prea mult in ultimul timp sa slabesc, am devenit obsedata si ma streseaza gandul asta. MA tot cantaresc si nimic, in fine. Si in curand o sa am si un examen foarte greu si licenta si trebuie sa imi revin psihic, sa slabesc 4-5 kg sa ajung sub 79kg. De aceea am vrut sa pun punctul pe I cu aceasta dieta disciata. Apoi sa incerc pe mese, cum am mai zis.

Sa revii cu rezultate si sa imi spui cum ti-a mers prima zi cu shakeuri. Si eu am storcator de fructe (intr-o parte se duce zeama si intr-o parte se duc cojite si ce e uscat). Dar nu prea am acum ce sa bag in el inafara de 2 morcovi . Poate o sa mai iau mere cu ai mei ca imi place tare mult sucul de mere proaspete mai ales de dimineata, morcovi cu mere, sfecla, urzica. E bun, dar dupa cum am spus nu imi permit deocamdata sa cumpar tot ce vreau.

:*
Pisi2109, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2121 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1604 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 830 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Pisi2109; 27 apr 2014 at 18:50:56.