View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 03 sep 2015, 22:37:14
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: No stress no progress

Citat:
Anterior postat de pucca Vezi mesajul
Ok, un lucru este sigur> examenele imi distrug dieta.. Chiar nu ma pot controla de la dulciuri atunci cand sunt stresata.. plus ca in pauze eu ce fac? Mananc! Totul e pe baza de stres si nu stiu cum sa controlez ''fenomenele'' astea. Am fost plecata vreo 2 zile de acasa si am mancat prostii, recunosc. Gogosi, shaorma, mi se face rau cand ma gandesc Macaar...nu am mancat mult, nu a fost abuz, dar e grav ca totul se transforma in celulita, ca ajung nici sa nu imi mai pese de kg daca picioarele imi arata oribil.
Imi doresc sa reusesc sa treaca o zi fara sa mananc ceva cu zahar, dar asta nu s-a mai intamplat de muult timp. Am citit in mai multe locuri ca in aproximativ 2 sapt organismul se obisnuieste fara dulciuri si dupa aceea nu mai cere asa mult, dar nu am reusit sa ma abtin 2 saptamani niciodata, poate doar acum cativa ani cand am tinut diete drastice... Nici nu as vrea sa nu mai mananc deloc, ca atunci cand o sa gust dupa mult timp o sa devorez tot!
M-am mai gandit la varianta cu un dulce pe saptamana, am incercat-o. Dupa dulcele din prima saptamana in care am fost cuminte, am mancat in fiecare zi.
Vara ma mai amagesc cu fructe, dar dupa ce dispar, ce fac?

In principiu, as vrea sa renunt de tot la el si sa il inlocuiesc cu indulcitori:sirop de agave, fructoza si ce mai este. Totusi, e imposibil sa refuz pe cineva care mi-a pregatit dulce. Ma gandesc ca cea mai buna varianta ar fi ca eu sa nu imi cumpar niciodata dulciuri. Daca sunt prin jurul meu, sa le consum cu moderatie si rar, iar cand mi-e pofta de ceva sa imi prepar eu variantaa sanatoasa de desert.
Mda.....dulcele asta ne omoara!!!!!
__________________