View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 08 sep 2015, 15:55:39
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Incercarea nr. 3 si ultima

Buna! Cred ca episodul tau nu a fost de binge, ci a fost foame. Din pacate, 1400 de kcal sunt mai putine decat are nevoie organismul tau sa supravietuiasca. Stiu ca tentatia de a manca putin si a slabi rapid e mare, dar recomandarea nutritionistilor e sa ai un deficit caloric de 10, maxim 15% din necesarul caloric zilnic, ca sa nu iti incetinesti metabolismul, sa slabesti frumos si sanatos. Deci s-ar putea sa ai nevoie de cel putin 2000 de kcal pe zi. Concentreaza-te mai mult pe calitatea caloriilor decat pe un nr fix. Organismul nu functioneaza asa, iar obiceiurile bune se creaza in timp. E posibil sa stagnezi si pt ca nu mananci suficient.

Febra musculara nu e neaparat un lucru bun. Adica scopul tau nu e sa faci febra musculara, ci sa iti lucrezi eficient muschii. Cate serii si cate repetari faci? In functie de target, cam dupa 12 repetari (sa zicem), ar trebui sa nu mai poti face niciuna. Daca mai poti, inseamna ca e greutatea prea mica si o maresti la seria urmatoare. Daca faci 10 repetari sau mai putin, e cazul sa micsorezi greutatea.

Succes in crearea unor obiceiuri sanatoase!
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
Michelina (08 sep 2015), sherpika (08 sep 2015), VentoFreddo (12 sep 2015), Wana (08 sep 2015)