View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 21 iul 2009, 09:18:25
Luna's Avatar
Luna Luna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 167cm, 88.8kg
Mesaje: 2.211
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Reusitele noastre

Reusitele mele ... cateva dintre ele, probabil o sa imi mai aduc aminte ...


in ultimii 7 ani
  • nu am mai mancat smantana, unt, rantas, mancaruri grele, carnati, cartofi prajiti, maioneza, .... decat foarte rar, maxim de 3-4 ori pe an;
in ultimii 2 ani
  • nu am mai mancat produse Fornetti si junk food;
in ultimele 9 luni,
  • am redus foarte mult toate tipurile de produse de patiserie, de la consum aproape zilnic la maxim 2 ori /saptamana, uneori nici atat;
  • am reusit sa ma disciplinez in privinta orelor mesei, mai putin a cinei – lucru la care inca mai lucrez.
in ultimele 6 luni
  • cu suisuri si coborasuri, am slabit 9 kg
  • am "uitat" de alune
in ultimele 3 luni
  • am mancat foarte multe fructe (lucru neobisnuit pt mine) si am reintrodus sportul in viata mea;
  • am cunoscut aici persoane deosebite, carora le multumesc pentru prietenia lor
in ultima luna
  • am inlocuit mezelurile si branzeturile grase sau light cu legume si am redus putin cantitatea de fructe, pt ca mancam prea multe;
  • am facut sport de 4-5 ori / saptamana, iar cand nu am putut face aerobic, fitness sau bicicleta, am dedicat mai mult timp mersului pe jos;
  • am schimbat proportia sucuri carbogazoase fara zahar : apa din 4:1 in 1:4;
  • mi-am schimbat aspectul datorita sportului, am scazut in cm si kg, astfel ca acum pot folosi haine ce le imbracam acum 2 veri
  • am pus in aplicare ceea ce demult stiam, si anume : daca eu nu fac nimic pentru mine, nimeni nu o sa faca, reusind in acelasi timp sa dedic mai mult timp celor dragi
Excelent subiect, mad24 !

Teo, buna ideea si cu nereusitele Se constientizeaza mai bine schimbarile ce trebuie aduse modului de viata
Luna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2446 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1929 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Luna; 21 iul 2009 at 09:23:12.
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Luna:
adda (27 feb 2015), Radu Cristina (05 ian 2013)