Subiect: Jurnal Miha
View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 04 iun 2010, 20:27:15
justbelieve's Avatar
justbelieve justbelieve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viata sanatos+Sport
Date: 158cm, 48kg
Mesaje: 4.302
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Miha

Citat:
Anterior postat de myhaelutza94 Vezi mesajul
hm.pei sa vedem.aici incepe 'distractia'.dimineata beau o cana de lapte cu cacao si mananc 2 felii de paine prajita cu unt si sare.La pranz (recunosc ca uneori sar peste el pentru ca intru la scoala pe la 12 sau 1 si mi se pare prea devreme sa mananc la 11 si ceva de pranz---sau poate nu sunt obisnuita---)mananc ori mancare(ce face mama acolo:mazare,mancare de masline sau orice altcva)ori o friptura la gratar cu cartofi fierti eventual cu vreo salata cu rosii sau varza alba.Iar seara(cam tarziu pe la 9 seara)mananc cateodata peste sau iar vreo friptura de pui la gratar sau snitel de pui.sau mai imi fac cateodta pizza acasa.cumpar blat si pun eu pe el ce-mi place.niste sunca niste cascaval niste masline sos s.a.m.d(sunt totusi mandra ca am reusit sa mai evit cartofii prajitidesi snt ataaat de buuuni)si vreo salata cu rosii ceapa etc.Ca si gustari mananc mere de la un timp,am inlocuit ciocolata normala cu cea amaruie,mai mananc alte fructe (chiar acum vreo juma d ora m-am delectat cu niste capsuni)Alta problema mai e ca pe parcursul zilei la scoala mi se mai face foame si mai imi iau de la magazin sticsuri sau un strudel cu mere sau ce mai pe acolo.incerc pe cat posibilu sa ma abtin.Am mai renuntat la sucuri din comert pe care le-am inlocuit cu apa plata.Cam asta e cu mancarea.Cat despre sport.fac abodomene,sar coarda,si alte exercitii pillates.(insa din pacate,nu sunt prea constanta)am citit pe site mai devreme despre zumba sau tae-bo.o sa ma apuc de maine.Cam asta e.va pup!
Hai sa vedem ce-i bine si ce nu
Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei si este recomandat a se manca lapte cu cereale integrale,omleta cu legume,iaurt cu cereale integrale.In principal asta,de aici deriva mai multe combinatii.Tu mananci putin.Cat poate sa tina o cana de lapte cu cacao si 2 felii de paine prajita?Si nici nu-i sanatos.Laptele cu cacao poti sa-l bei intre micul dejun si pranz sau intre pranz si cina.Ce fel de paine mananci,alba?Alba sau nu,oricum 2 felii sunt multe pentru o singura masa.Mai ales ca sunt cu unt.Incearca sa eviti cat poti margarina si untul.Ingrasa!2 felii de paine ar trebui impartite pentru 3 mese(mic dejun,pranz si cina).
Niciodata sa nu combini carnea(friptura) cu cartofii(fie ei fierti,copti sau prajiti).Carnea poti sa o mananci pur si simplu cu o salata de legume.Iar cartofii la fel,separat cu o salata de legume.
La scoala mananca un mar,o banana,o mana de alune,un iaurt,cateva stafide/curmale/smochine,biscuiti digestivi facuti in casa,nu mai lua tot felul de strudele care ingrasa.E greu sa renunti la ele,stiu cum e,dar trebuie daca vrei sa arati bine.In plus daca vrei ceva dulce sunt o multime de dulciuri dietetice care se pot face in casa.Sunt si pe forum retete.
Sper sa nu le iei ca pe niste critici,sunt doar sfaturi
__________________

"Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti."