View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 21 iul 2010, 15:04:10
alinaflisc's Avatar
alinaflisc alinaflisc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 03 mai 2010
Locaţie: RESITA, Romania
Vârsta: 40
Dieta: personala
Date: 158cm, 72kg
Mesaje: 23
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Nasterea - Cum am nascut...

Buna fetelor sa va povestesc o parte din viata mea si cum am nascut eu pentru ca am vazut ca va place subiectul si nu se prea inghesuie lumea sa scrie .
Povestea mea de dragoste a inceput in 2000, era iarna, cand l-am cunoscut pe sotul meu,un baiat ffffffffff chipes si dulce care m-a atras din prima clipa desi nu am prea aratat asta,a durat cateva luni mai exact pana in 2 martie cand si-a facut curaj sa ma sarute dupa fffffffffffffff multe seri si zile in care ma vizitase. Am stat la usa cred ca mai bine de o ora si nu ne-am mai fi despartit pana cand si- facut curaj sa ma sarute,nu cred ca am sa uit vreodata acel sarut (e adevarat ca nu mai exista altul ca primul sarut).In anul urmator a plecat in armata vai ce greu mi-a fost mai ales ca noi ne vedeam zilnic.Atunci aveam 45 kg si cu cateva zile inainte sa merg la el la juramant am slabit 3 kg ajungand la 42.eram in culmea fericirii cand ne-am intalnit,ganditi-va ca am asteptat o noapte in fata unitatii,eram atat de aproape si totusi atat de departe.Cand ne-am intalnit mi-a adus un trandafir pe care il luase din gradina unitatii,nu avea voie.A avut mai mult timp sa stea cu mine decat ceilalti soldati si am mers cu trenul in buzau la festivalul berii unde am petrecut clipe de vis.A urmat despartirea in urmatoarea zi spre seara.In lunile care au urmat ne-am scris reciproc nenumarate scrisori primeam si cate 13 odata numerotate sa stiu in ce ordine sa le citesc,mai vorbeam la telefon si asa a ajuns sa treaca anul si sa fim din nou impreuna.In a doua zi de craciun am facut logodna si in 23 august 2003 ne-am casatorit.Dupa casatorie am decis sa iau anticonceptionale si le-am luat aproape 9 luni timp in care le-am schimbat de 3 ori si am ajuns sa ma scarbesc de ele si nu le-am mai luat.Cat timp am luat pastilele m-am ingrasat si am ajuns la 53 fara sa mananc mai mult ,ba chiar mancam mai putin.Asta a fost si unu dintre motivele pt care nu le-am mai luat in afara de alte neplaceri.Am decis ca daca e sa vina bb e binevenit si uite asa au trecut 3 ani si jumatate pana am ramas si eu gravida.Pana sa raman gravida am fost la medic si nici un rezultat pana am plecat la Timisoara la o clinica la Dr.Cioata,un medic ffff bun care ne-a recomandat analize la amandoi si dupa rezultatele primite a decis ca e o singura solutie si anume sa ia sotul tratament pe baza de aloe vera care nu are reactii adverse si tin sa va spun ca la o luna distanta de cand a inceput sa le ia am si ramas.In august 2007.Nu-mi venea sa cred si am inceput sa banuiesc ca am ramaaa atunci cand m-am dus la doctor pt ca aveam candida si nu stiam ce e cu ea.Dupa vizita la medicam mai asteptat si trecuse cam o luna pana cand mi-am facut curaj sa fac testul de sarcina.era pozitiv a iesit si pe strada mea soarele.In timpul sarcinii mi-a spus dr.meu ca s-a prins prea jos si mi-am dat seama ca era posibil sa pierd sarcina dar DUMNEZEU m-a ajutat si am dus sarcina pana la termen.Pe data de 13 se implineau 40 de saptamani si am avut niste scurgeri maronii,stiam de la o prietena care nascuse ca urmeaza nasterea.Noaprea pe la 2 si ceva m-am trezit din somn si nu stiam ce ma doare,m-am dus la baie si am incercat sa ma pun la somn cand iar am simtit durere in partea de jos deasupra de simfiza pubiana ca si cand ma strangea cineva cu o menghina.M-am uitat la ceas si contractiile erau din 10 in 10 min timp de cateva ore dupa care erau din 5 in 5 min.Am mai asteptat pana la ora 6 dimineata cand l-am trezit pe sotul meu si i-am zis ca o sa nasc.S-a uitat la mine si a zis ca de unde stiu ca nu se vede si i-am povestit totul dupa care am lecat la spital.Pe la ora 7 eram internata si m-au dus in sala de travaliu.A venit si mama de la lucru toti ai mei si asteptat,mama ma incuraja.Vreau sa va spun ca desi aveam dureri eram foarte fericita pentru ca urma sa-mi vad fetita si si sa scap de ditamai burta.Moasa s-a mirat cand m-a vazut si mi-a zis ca nu a mai vazut pe nimeni asa ca mine care sa rada desi are dureri.I-am dat bani sa ma ajute sa nasc mai repede si a avut grija de mine.A chemat dr.meu de acasa si mi-a rupt membranele,foarte neplacut. Mi-a facut clisma moment foarte nasol si cu atat mai mult ca am si vomitat ,aveam si contractii ffffffffffff nasol. .Inainte de clisma aveam contractii din 2 in 2 min dupa insa dupa clisma contractiile erau una dupa alta ,nici nu se termina una ca incepea alta.Dupa clisma s-a uitat la mine moasa,m-a controlat si mi-a zis sa imping si merg cu ea ca nasc ca se vede deja capul.M-a dus in alta sala unde m-au suit pe capra si mi-au zis sa imping cand am contractii.Zis si facut dupa fffffffff putin timp probabil cateva min am nascut si am simtit o usurare parca eram ca o pana si pluteam,burta era mai mica si langa mine pe o masuta era fetita mea,o stergeau ,o aspirau si mi-au aratat-o cateva secunde dupa care au dus-o la cantarit si sa o arate alor mei,era 9 si 45 min .Placenta a iesit usor m-a apasat putin pe burta si m-au pus sa imping.Cat timp am stat pe patul acela o vedeam numai pe fetita mea cum era pe masuta aia si asta a durat vreo cateva zile nu ma puteam gandi decat la ea.E un sentiment unic pe care doresti sa-l retraiesti .Abia pe la ora 3 dupamasa am mers la ea si am incercat sa alaptez,era greu pt ca nimeni nu te invata cum trebuie sa ajuti bebelusul sa prinda sfarcul si multe altele.Dupa o zi sau 2 a venit o asistenta care ne invata cate ceva despre cum sa alaptam in diferite pozitii si cum sa ne mulgem pt ca faceam furia laptelui.Mi se impietreau sanii si trebuia sa ma mult mai tot timpul.Toate durerile si suferintele trec si le uiti cand vezi copilasul care a crescut in tine si asta nu numai atunci ci tot timpul.Am trecut prin multe si la spital si acasa dar acum fetita mea are 2 anisori si ma bucur ca e sanatoasa,nu a racit decat de 2 ori in 2 ani,de alaptat am alaptat vreo 9 luni pana nu a mai vrut si acum mai vrem sa-i facem un fratior sau o surioara sa nu fie singura.Am mai ramas o data de atunci anul trecut in decembrie dar am pierdut sarcina la trei luni.A fost cel mai groaznic moment din viata si este pt ca va trebui sa traiesc cu gandul ca am pierdut un ingeras.Sper sa mai slabesc pana raman din nou si sa nu ma mai ingras asa mult in sarcina pt ca eu am pus 25 kg si se dau greu jos mai ales la urma. Speram ca va veni cat mai curand un alt bb si pt cele care isi doresc un copil le spun sa nu-si piarda speranta ca va veni la timpul potrivit cand te astepti mai putin si ca cea mai grea perioada sunt primii 2 ani .Sper ca nu v-am plictisit si daca aveti intrebari va raspund cu drag.Va pup
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui alinaflisc:
LOREDANA99 (04 nov 2012)