View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 12 oct 2010, 19:48:56
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Cred ca pierd controlul

Citat:
Anterior postat de allanah Vezi mesajul
Dar totusi tu, Contess, ai 1.64 si 48 de kilograme. Mi se pare nemaipomenit! nu cred ca ti-ai putea dori altceva, deci pentru tine sa iesi din problema a fost mai usor, stimulul din exterior te-a atins cu mai putin efort, cred. Eu mi-am dorit inca de cand am inceput dieta sa ajung la 48 de kilograme, ceea ce nu s-a intamplat sau s-a intamplat si a fost doar o sclipire de-o zi. Orice as face si oricat m-as stradui, as transpira sau m-as infometa eu la 48 nu ajung.

La mine nu functioneaza si nici nu cred ca solutia e sa-mi arunc la gunoi cantarul ori sa-l ascund in locuri mai putin accesibile. Rau trebuie totusi tratat si nicidecum ascuns si ne prefacem ca mie gandul nu-mi sta la cate kilograme am sau cati centimetrii am pus ori dat jos. Am incercat pacaleli, fara succes evident!

Am si episoade cand in regretul meu ca am mancat ceva imi fac o scarba incredibila de simt cum mi se intoarce mancarea inapoi sau renunt la cina(cu mancare si aleg doar un fruct), desi pranzul l-am luat la ora 14 pentru ca da mai bine la cantar...
Eu sunt practic la mentinere de mai bine de jumate de an, nu mai e cazul sa slabesc, eventual doar la centimetri dar obsesia caloriilor a continuat mult timp dupa, si nu cred ca am scapat de tot, nici acum nu mananc felia de tort la o aniversare fara nici un gand negru, dar macar reusesc sa bag in gura fara sa pun inainte pe cantar. Eu nu zic sa arunci cantarul ca sa nu vezi ca mai ai doua kg de dat jos sau sa nu mai calculezi niciodata caloriile, dar daca ai tinut mult timp o dieta si nu a fost restrictiva probabil ca deja mananci corect si nu se intampla nimic daca faci o pauza la cantarul de bucatarie si te concentrezi spre alte aspecte ale vietii, ca la urma urmei nu greutatea face totul pe lumea asta. Si cantarirea si masurarea zilnica au consecinte negative= duc la frustrari si nu cred ca ar aduce vre-un beneficiu. Si tu esti pe ultima suta de metri spre greutatea dorita, poate chier stresul te impiedica sa dai jos cele doua kilograme pacatoase pe care le mai ai. Gandeste-te si ca nu poti trai toata viata asa cu obsesia caloriilor, risti dai intr-una din extreme, ori sa te infometezi ori sa clachezi si sa "iti bagi picioarele" in rezultatele de pana acum si in ambele cazuri ar fi pacat.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat