View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 30 oct 2010, 11:43:52
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Citat:
Anterior postat de Ana Christina Vezi mesajul
Pot sa intreb de ce? Credeam ca o alimentatie sanatoasa include co portie zilnica de genul cartofi / orez / malai etc. Este din cauza ca fulgii de piure nu sint sanatosi? Si daca da, pot sa ii inlocuiesc cu 200 g cartofi la cuptor, chiar daca s-a folosit ulei?
O portie zilnica sigur nu. 1 data pe saptamana sau chiar 2, mai mergem, dar nu zilnic.
Cartofii si porumbul sunt alimente slab nutritiv, si in plus amestecul cartofi-ulei este o combinatie gresita din punct de vedere alimentatie.

In plus, fulgii numai cartofi nu sunt.
Iar cartofii la cuptor, fara ulei, ii poti manca 1 data pe saptamana.

Citat:
Am citit des acest sfat pe aici, dar din nefericire, nu mi-e clar de ce. Daca ai putea sa imi dai, te rog, un link la un articol cit mai lung & detaliat despre asta, ti-as fi recunoscatoare.
Carne este proteina, cartof este carbohidrat si mai ales amidon.
Combinare alimente - Slabute.ro
Citat:
Ok, am retinut. Problema este ca nu prea mi-e foame dimineata, dar am sa incerc ce mi-ai sugerat tu.
Micul dejun este o masa importanta, iti furnizeaza suficienta energie pentru prima jumatate a zilei si in plus riscul de a manca mai mult in a doua parte a zilei spre seara este mai mic.
De obicei, un mic dejun mai saracacios duce la mancat/pofte excesive seara.
Citat:
Ah, da, biscuitii intra la capitolul "pacate admise". Imi plac mult dulciurile, iar daca pot sa tin sub control caloriile, incerc sa maninc macar un biscuite mic / bomboana de ciocolata pe zi. Cit despre fructe, am citit o argumentatie despre asta (cred ca in cartea lui Montignac, dar nu sint sigura), dar pt ca dincolo de acel loc, nu prea am vazut-o pe nicaieri, am ridicat din umeri. E posibil sa fi procedat gresit, asa ca o sa ma mai informez.
Nu e vorba de Montignac, este vorba de nutritie in general.
Fructele se digera foarte rapid, deci procesul de digestie implicat in digerarea lor este mult diferit fata de cel al altor alimente si de aceea niciodata nu se combina cu alte alimente.
La linkul de mai sus gasesti o tablita cu combinatii.

Bineinteles este destul de complicat sa ai o ordine stricta in meniu, dar cel putin aceste 2 reguli de baza trebuie sa le respecti:

Carne/peste cu carbohidrati (amidonuri) - nu
Fructe mancat separat.
In esenta, nu este vorba doar de slabit, este vorba in primul rand de sanatatea ta, digestie/metabolism,... si bineinteles din aceste 2 reiese si slabitul.
Citat:
De ce piinea dimineata? Cit despre gratarul de seara, am incercat, dar daca tot e proteina, nu pot sa il las la prinz, unde ma satura mai bine (si unde il pot minca cald la munca, spre deosebire de necesitatea de la birou pt 2 mese diferite, ceea ce n-am cum)? Seara am experimentat cu sandvis-ul cu proteina sau crema de brinza/cascaval light pt sint mai accesibile avind in vedere programul meu nesuferit si orele la care ajung acasa.
Painea este recomandata, in general, pentru mesele de dimineata, si numai integrala, neagra, procent fibre cat mai maricel.

In cazul tau, ti-am recomandat sa muti dimineata pentru ca la tine a iesit cina mai copioasa si mai satioasa decat micul dejun, ceea ce nu este bine.
Si sa nu uitam painea este si ea amidon.
Seara se mananca mai lejer.

Citat:
Ai foarte mare dreptate in legatura cu proteinele, dar pt ca nu le gatesc chiar eu, mi-e greu cu estimarea caloriilor & nu pot sa imi dau seama macar intre ce cantitati ar trebui sa variez. As aprecia foarte mult daca ai putea sugera modalitati de includere a mai multe proteine in conditiile in care nu am posibilitatea sa gatesc eu preparatele din carne.

In fine, din fericire in curind voi avea un program mai putin haotic si sper ca asta sa permita organizarea unor meniuri mai sanatoase, asupra al caror continut sa am mai mult control. Inca o data, multumesc din suflet pt rabdarea si sugestiile oferite! Promit ca voi incerca sa folosesc cit mai multe dintre ele.
Proteine inseamna oua, carne (ai putin gratar), peste, lactate, branzeturi, nuci, seminte, linte....
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat