View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 10:34:34
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Ce pictor iti place?

Citat:
Anterior postat de amy0404 Vezi mesajul


Scuze, Slabu, am postat si am plecat
In seara asta, am mai umblat prin forum ca sa ma inviorez si am ajuns si aici.

Frida m-a atras pt portretele in care isi exprima durerea fizica, mi s-a parut ceva inedit. Bine, poate nu e prima, nu pot sa spun ca am cunostinte vaste legate de pictura.
Sunt doua picturi care mi-au ramas in memorie The Broken Column si Miscarriage in Detroit. Dar le apreciez pt idee, nu pt plecerea de a privi.

As vrea sa iti spun pictura care m-a impresionat fooooarte mult, insa din pacate nu stiu pictorul sau numele operei (nu rade ). L-am vazut in Luvru si am ramas impresionata pt aparenta simpla. Niste flori intr-o vaza, dar (asta mi-a placut) in acea vaza de sticla se reflecta imaginea ferestrei langa care erau florile. Mi s-a parut un mod foarte subtil prin care iti creea o imagine intreaga pluuuus era foarte bine realizat.
Pacat pt ca nu am retinut un nume
Cred ca este vorba de Ambrosius Bosschaert cel Batran

Asta ma atrage si pe mine la Frida.
Nu as putea spune ca imi place tehnica (adica pensulatia, culorile), reprezentarea plastica e destul de naiva (modul de reprezentare a ideilor), dar in acelasi timp este profunda, lucrarile ei au o atmosfera si idee aparte.

Si mie imi place The Broken Column.
In topul preferintelor intra si aceasta lucrare:






Acest tablou, Auto-portret, mereu mi-a atras atentia, si nu pentru ca imi place cel mai mult, ci pentru ca este cel mai departe de tehnica Fridei intalnita in aproape toate tablourile ei.
Gama cromatica din aceasta lucrare nu are nici o legatura cu gama folosita in restul lucrarilor si cel mai ciudat, ca este si cea mai reusita din punct de vedere culori decat restul picturilor. La un moment dat ma gandeam ca poate aceasta lucrare a fost facuta impreuna cu cineva, se mai practica acest lucru intre pictori.

__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat