View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 24 feb 2009, 16:10:56
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

Citat:
Anterior postat de teodora Vezi mesajul
Salutare!
Ei, nu stiu ce prosti am facut de imi apare pe profil ca sunt din 92 nu , sunt din 74 .
Vreau sa ii spun Biancai ca oricat si orice am incercat, dieta fara sport sau sport fara dieta nu merge.

In primul rand mi-am schimbat complet stilu de viata,de alimentatie.
Am renuntat la zahar( nu in totalitate recunosc- mai scap), la tot ce contine faina alba, cartofi,porumb si orez,la carnea grasa si mai ales la cea de porc si credeti-ma nu imi este greu deloc.
Mananc ciorbe de legume, le combin cum imi vine, uneori cu carnita de pui fara piele sau cu carne de vita, salata de toate felurile( de rosii,castraveti,ardei-cruditati,salata verde,mai nou de varza cu morcovi si marar), legume fierte.
Pentru felul doi imi fac din legume ce imi vine in minte, le combin si peste, dar la conserva ( nu in ulei) ca in alt fel nu imi place, mie rau.
Astazi de ex., am ciorba de legume( praz,morcovi,telina,mazare,fasole verde) cu ou (care l-am pus cand ciorba era fierbine si s-au facut niste" zdrente") si felul doi varza murata scazuta( zic eu) cu legume ( ceapa,morcov ,ardei)si marar, e un fel de mancare pe care mi-o fac cu placere, tot asa fac si cu ciuperci, la urma adaug niste bulion sie gata mancarica.

Nu mi se pare greu. Pentru restul casei se gateste altceva.Bucatareasa sefa e mama mea- trebuie sa recunosc, dar uneori imi gatesc eu, ca de ex azi.


Ei, cred ca v-am inebunit!!!!
Astept sa imi spuneti si voi ce mancati!

Buna Teo! bine te-am regasit

iti multumim pentru povestea completa despre stilul tau de alimentatie
eu de exemplu sunt acum in fata de mentinere, adica incerc sa ma feresc de mincarurile pe care le-ai specificat si tu, carnea grasa, dulciuri in primul rand, dar mai fac si scapari azi am mincat iaurt cu nuci verzi de la napolact si e cam dulce , plus nu mai maninc mincaruri foarte calorice, adica incerc sa mi le fac cu mai putine grasimi, uneori mai fac pauze de la regim, dar foarte rar.
de gatit am gatit si eu azi ceva cu varza
am facut niste sarmale lenese, asa le numeste mama
adica exact ingredientele de la sarmale dar fara sa le invelesc in foi de varza ci tai varza marunt si le pun toate impreuna intr/un ceaun si le fac inabusite. la foc mic. a iesit foarte bun.
noi cu Bianca am facut schimb de retete, si vinerea trecuta am facut pui la cuptor cu sos de iaurt pe care mi l-a recomandat ea. o gasesti reteta aici daca te intereseaza Sos de iaurt cu marar
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii