View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 07 mar 2011, 17:17:50
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Sunt insarcinata! Cum ramane cu dieta?

sunt si eu insarcinata in 16saptamani. imi astern si eu cateva ganduri sa nu le uit pana la sfarsitul sarcinii
"cum ramane cu dieta?" greu raspuns. dar imi place teoria

- la inceput mi-a fost putin rau vreo 2 saptamani, simteam toata mancarea in gat toata ziua, si trebuia sa ma gandesc din timp ce voi manca, ca sa pot manca respectiva mancare si sa nu-mi fie greata de ea. de vomitat nu am vomitat decat de 2 ori, dar senzatia de greata era prezenta. si in perioada asta m-am ingrasat mai mult
- acum mi-e foame tot timpul, sau asa e impresia, dar tot nu pot manca de toate. poftele exista (persista rosiile si compotul de piersici). sunt si 2,3 zile cand nu pot manca decat acelasi fel de mancare.- sandvich cu rosii, sau salata de rosii cu ceapa.
fructe nu pot manca decat portocale, si ceva lamaie
problema care o am acuma e ca nu pot diversifica mancarea. mananc cam aceleasi feluri de mancare de 2 luni iar mancarea care mi-o placea inainte imi provoaca greata. mi se pare supraextraordinar sa nu pot manca crema de zahar ars sau lasagna de exemplu (dietetice bineinteles)
am pus deja 6 kg sper totusi sa nu depasesc 20
si sper sa vina vremuri mai bune cand o sa pot controla asa cum vreau eu, si intr-un sens bun ce mananc.
-incepe sa se vada burtica si sa creasca si si sanii sunt foarte frumosi in aceasta perioada.
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat