View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 13 apr 2011, 21:16:27
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Prajitura Fanta: dietetica sau nu?

Citat:
Anterior postat de Adina14 Vezi mesajul
Buna tuturor slabutelor!
Am o mare dilema in ceea ce priveste prajiturile pe care mama are de gand sa le pragateasca pentru Paste.Cea mai apetisanta dintre ele e prajitura Fanta, a carei reteta o voi posta mai jos Ma gandeam cam ce i-as putea face ca sa o mai "dietizez" ? M-am gandit ca in loc de zahar sa folosesc fructoza si nu faina alba ci neagra Alte idei?

Prajitura Fanta
Ingrediente:
Pt. Blat :

6 oua
6 ling.zahar
100 ml ulei
6 ling. faina
1/2 praf de copt

Pt. Crema :
1 kg branza dulce
200 gr zahar
250 gr rama (cub)
750 ml suc Fanta
2 plicuri cu budinca de vanilie
2 ling zahar
Preparare blat:
6 galbenusuri, 6 linguri zahar, 100 ml ulei se freaca bine spuma. Albusul se bate spuma tare. Se adauga galbenusul frecat la albus treptat si punem 6 linguri de faina si 1/2 de praf de copt.

Turnam totul in tava in care am pus hartie de copt (sau folie de aluminiu) , unsa bine cu un pic de rama sau ulei si il dam la cuptor . Dupa ce e copt (verificam cu o scobitoare ) il scoatem si il lasam sa raceasca .


Preparare crema:
Branza impreuna cu 200 gr zahar si 250 gr rama se freaca spuma.

Crema astfel obtinuta se intinde deasupra piscotului racit .
Cele 2 plicuri de budinca le amestecam cu 2 linguri de zahar si treptat adaugam la ele 750 ml suc Fanta , si se pune la fiert pana se ingroase. Compozitia astfel obtinuta se toarna asa calda peste blatul pe care am pus crema de branza. Se lasa la racit si se poate apoi servi.

Multumesc anticipat!
Citat:
Anterior postat de Adina14 Vezi mesajul
Da,asa e.. Eu voiam sa vad daca as putea sa o modific astfel incat sa se poate numi macar "aproape dietetica"
blatul e un chec clasic, cu grasimi si zahar mult - ar putea fi inlocuit cu pandispan cu fructoza si eventual faina SM
cum se face: la un ou, o lingura de zahar si o lingura de faina - zaharul se inlocuieste cu o lingurita de fructoza cu IG mic si faina cu cea SM. Se bat albusurile cu un praf de sare, se adauga fructoza si se bat bine-bine, apoi se pune faina in ploaie putin cate putin. Iese o ca spuma care se intinde pe hartie de copt - din 6 oua intr-o tava iese un blat destul de inalt, doar ca e un pic inecacios pentru ca nu are grasimi deloc.
Crema se poate face fara margarina - un amestec de smantana slaba cu branza dulce ar fi cred ok, cu fructoza, nu 200 g ci mai putin de jumatate, pentru ca fructoza indulceste mult mai mult.
Deasupra e crima cu premeditare - dupa ce ca e budinca, adica amidon cu IG foarte mare mai are si Fanta (nu-i comentez calitatile ) - hai sa zicem ca trecem la fapte inlocuind fanta cu suc proaspat de portocale, care e dulce de la mama-natura, deci il lasam asa, fara alt adaos, si oare cum se poate inchega? aici nu mai am o ideie clara, poate faina SM, dar nu stiu daca nu e prea grosiera in comparatie cu amidonul... sau poate lasam budincutza ca o data pe an e Pastele... orice am face nu o punem prea fierbinte peste chestia ailalta...
Pe de alta parte, aveam o reteta veche de crema de tort care incepea prin fierberea in bain-marie a unor galbenusuri in lapte pana se ingroasa compozitia. Oare daca se inlocuieste laptele cu suc de portocale iese un gust bun? Daca ai rabdare si iti doresti sa inventezi o chestie mai dietetica decat reteta originala poti risca sucul de la o portocala si vreo doua galbenusuri... In cel mai rau caz folosesti albusurile la o omleta dietetica dupa aia
Ce ziceti slabutelor?
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat