View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 07 iul 2011, 22:51:15
Ankutzelu's Avatar
Ankutzelu Ankutzelu este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 dec 2010
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 42
Dieta: montignac
Date: 146cm, 55.2kg
Mesaje: 75
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Relatie dificila cu mama

buna babyb! imi pare rau ca mama ta se poarta asa cu tine si te jigneste. dar vreau sa stiu daca o face tot timpul. adik macar are monente cand se poarta frumos? cand iti spune ceva frumos? sau s-o auzi vorbindu/i cuiva de tine? frumos? laudandu-te? sau sa aiba un gest de dragalasenie pentru tine? sau cand erai mica, nu te iubea? nu iti arata asta?

te intreb toate astea pentru ca si mama mea e ciudata si mi-a trebuit foarte mult timp pana sa reusesc sa o inteleg si poate si acuma cateodata zic ca e dusa. pentru ca ea nu m-a laudat niciodata in fata. sa zica: "esti o fata inteligenta" (am invatat foarte bine la scoala) sau "iti sta bine imbracata asa". in schimb am auzit destule jigniri din partea ei gen "esti o proasta" sau "degeaba ai facultate daca nu itit merge mintea" sau "tu nu te uiti la tine cand iesi din casa?", dar asta era si este modul ei de a ma face sa fac lucrurile mai bine. ea a fost persoana care mi-a zis de la inceput cand m-am ingrasat ca sunt grasa, imi zicea chiar la masa sa nu mai mananc, sa ma opresc, sa pun mana sa fac ceva sa slabesc, ca nu mai stau hainele pe mine, ca sunt urata, etc. si chiar daca m-a deranjat foarte tare la inceput, datorita ei m-am pus pe treaba si am slabit si tot timpul am incercat sa fac lucrurile mai bine, sa o fac sa fie mandra de mine si totusi niciodata nu m-a laudat.
si totusi de ceva timp am inceput sa observ ca altora le vorbeste de bine de mine si ma lauda si spune numai lucruri frumoase si e mandra de mine. la rude, prieteni, etc. nu imi spune ea, imi spun altii ca a zis asa si asa de mine. dar mie direct niciodata nu imi zice ceva frumos. am inteles ca asta e modul ei de a ma impulsiona si de a ma face sa fiu mai indarjita si de a ma perfectiona. si sa stii ca nici mama mea nu mi-a spus niciodata "te iubesc", de pupat m-a pupat doar cand eram mica sau cand ma vede dupa foarte mult timp. in timp ce pe frate-miu tot timpul il ridica in slavi.

si sa vedeti ce am patit in seara asta. ma suna frate-miu (ei doi sta in italia), foarte suparat ca s-a certat cu mama si l-a facut in toate felurile si ca se muta din casa si ca mama numai pe mine ma lauda tot timpul si ma ridica in slavi si ca am facut facultatea si is desteapta si am un servici bun, etc.etc. si ca el e un prost si etc. etc. deci sa nu-mi cred urechilor

ceea ce vreau sa spun (si te rog sa ma scuzi ca am ocupat atata spatiu) este ca ar trebui sa vezi daca mama ta e asa tot timpul cu tine, sau asta e doar modul ei de a impulsiona si a te indarji sa faci ceva pentru binele tau. cred ca iti poti da seama daca mama ta te iubeste in adancul sufletului ei nu? nu cred ca te-a urat dintotdeauna sau are o placere sadica sa te sa faca sa suferi daca tine cat de cat la tine

in problema cealalta, cu cealalta relatie, eu nu ma pronunt. la varsta mea si cu mintea de acuma eu as confrunta-o pe mama si i-as bate obrazul si i-as cere explicatii (poate chiar o avea unele), dar la varsta ta stiu sigur ca nu as fi facut-o pentru ca nu as fi avut curajul necesar.
gata. te-am pupat si noapte buna. si aussie are dreptate. toti suntem frumosi si avem ceva al nostru care ne face deosebiti. cateva kg in plus nu ne schimba ca oameni si ca gandire si ca suflet. iti doresc tot binele din lume
Răspuns cu citat