View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 04 ian 2012, 16:33:17
DrIulia2010's Avatar
DrIulia2010 DrIulia2010 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Ce alegeti pentru a slabi?

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul


In viziunea mea, hipocalorice sunt majoritatea dietelor.

Hipocaloric = deficit caloric rezultat dintre consumat si ingerat.

Nu cred ca poti manca 4000 kcal, chiar si din surse 100% sanatoase, asociate/combinate perfect, sa stai toata ziua in pat, deci sa nu le arzi, si cu toate acestea sa slabesti

Intr-adevar, multi incearca sa asocieze hipocaloric de infometare sau 1000 kcal/zi. Or, puteti fi de acord ca hipocaloric este si o alimentatie de 2400 kcal pe zi (deci, departe de cei 1000 kcal) si o activitatea fizica intensa. Astfel, minusul rezultat dintre cele 2 de fapt genereaza acel deficit.

Ex: La Montignac, South Beach, etc daca mananci de peste 2000 de kcal, respectand principiile lui la perfectie, cu toate acestea fara nici o activitate fizica, deci, fara a genera un deficit caloric, poti slabi?! Eu nu am reusit aceasta performanta...

ps: cred ca Iulia se referea la faptul ca respecti o alimentatie sanatoasa si ai grija la in-out

Multumesc Slabuta pentru completari,urma sa continui ce am scris in mesajul anterior.

Da,exact la acest fapt ma gandeam,alimentatie sanatoasa in limita calorica a fiecarei persoane,in functie de nivelul de efort fizic pe care il executa,etc.

In opinia mea,cel mai bun rezultat pe termen lung il are alimentatia sanatoasa,slabim cu alimentatie sanatoasa,ne mentinem cu alimentatie sanatoasa.

In legatura cu South Beach sau oricare alta dieta,da,ai dreptate,daca nu urmezi intocmai dieta si lipseste sportul rezultatele nu sunt cele dorite.
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat