View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 06 mar 2012, 22:40:52
Niculae Roxana's Avatar
Niculae Roxana Niculae Roxana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos

Citat:
Anterior postat de lady alina Vezi mesajul
Buna tuturor! vreau sa va rog sa ma ajutati sa imi fac un stil de viata sanatos! Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac ca sa slabesc incet dar sigur. Am tinut diete in trecut dar apoi m-am ingrasat dublu. Acum vreau incet si sigur sa imi schimb obiceiurile alimentare ca sa slabesc in mod sanatos si sa nu mai pun inapoi. Ma numesc Alina, am 24 ani si 87-89 kg. M-am cantarit in 2 locuri si asa miau aratat. ......stiu ca e foarte mult pt ca sunt si pitica, am doar 152 cm. ..... Am ajuns la limita....obosesc foarte tare si la 2 etaje urcate. trebuie sa slabesc. Plus ca de multe ori ma lua inima asa de tare ca am crezut ca mor, iar la anlize nu iesea nimic. De mica viata mea a fost un calvar din cauza kg in plus dar acum ma tem pt sanatatea mea. de mica ma ingrasam in fiecare an tot mai mult. Atat de multe kg nu am avut niciodata. .... sport nu fac ca mie rau....ma ia inima si multe altele. Dar am inceput de luni sa merg 30 min pe jos. dar si mersul e incet. Vreau sa imi fac si prietene. va rog ajutati-ma!
Buna Alina,

Bine ai venit in comunitatea slabutelor...este cel mai important pas facut de tine spre o noua viata....vei vedea ca aici orice este posibil....suntem ca o mare familie...ne ajutam una pe alta....cand este una jos...toate suntem langa ea si o ridicam de acolo.....promovam stilul de viata sanatos....si credem intr-o Romanie mai sanatoasa.....
Povestea ta...seamana in mare parte cu a multora de pe forum...si probabil multe dintre fete se regasesc in situatia in care te afli....stiu si eu ca in momentul asta esti cu moralul la pamant....nu ai incredere in tine...esti pesimista....fara speranta...dezamagita de cei din jur...si mereu trista....la fel ma simteam si eu la inceput...atunci cand am intrat prima oara pe acest forum....nimeni nu-mi oferea sprijin moral....nu aveam prieteni...familia nu ma sustinea...toata lumea ma privea cu dispret....si uite cum...ajunsa aici...viata mea s-a schimbat total....am gasit aici tot sprijinul din lume....informatii utile...fete saritoare care m-au ajutat sa ajung aici....fara infometare sau diete stricte....printr-un stil de viata sanatos....bazat pe o alimentatie sanatoasa...sport...gandire pozitiva si optimism....
Vei primi de la noi tot sprijinul din lume....tu trebuie doar sa intrii aici zilnic...sa ne povestesti cum decurge o zi normala de-a ta....sa te documentezi...cu tot ce este necesar pentru a-ti schimba stilul de viata....sa incepi sa crezi in tine...sa zambesti....sa-ti gasesti o motivatie puternica....pe care deja cred ca o ai...
Ai grija insa....inceputul este foarte important....sa nu cumva sa te infometezi....nu-ti trebuie in nici un caz o dieta restrictiva....ai nevoie de un stil de viata sanatos....echilibrat....
Parerea mea este sa incepi toate acele lucruri pe care t-i le-a enumerat Diana mai sus...si mai vorbim dupa aceea.....
Iti voi atasa si eu cateva link-uri pe care te rog sa le citesti cu atentie...este foarte important sa cunosti toate aceste informatii pentru a intelege ce inseamna un stil de viata sanatos.....

Iti urez multa bafta.....ai incredere in noi...cu siguranta vei reusi draga mea....sunt langa tine...orice intrebare sau nelamurire ai avea...nu ezita sa ne ceri parerea...
De ce vrei sa slabesti? - Slabute.ro
De ce nu slabesc…? - Slabute.ro
Eu pot, Eu vreau! Nu exista “nu pot”! - Slabute.ro
Calculatorul nutriţional (calculator calorii) Nr.1 din România - Calorii.Slabute.ro
Necesarul zilnic de calorii - Calculator calorii - Slabute.ro
Metabolism bazal - Calculator calorii - Slabute.ro
Indice Glicemic si Incarcatura Glicemica - Slabute.ro
Nivel de activitate fizica - Slabute.ro
Fii o slabuta inteligenta, spune NU infometarii!!! - Slabute.ro
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...nite-2592.html

O seara frumoasa!
Pup!
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]