View Single Post
  #109 (permalink)  
Vechi 27 nov 2012, 10:41:55
redeeadoo's Avatar
redeeadoo redeeadoo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 ian 2011
Locaţie: BUCURESTI, Romania
Vârsta: 34
Date: 168cm, 74kg
Mesaje: 862
Aprecieri acordate: 345
Am fost apreciat(a) de 469 ori in 317 mesaje
Implicit Re: Postul de Craciun

Citat:
Anterior postat de marianet Vezi mesajul
Multumesc. Dar, dilema mea e acum alta: oricum nu mananc proteine cat ar trebui (desi m-am straduit sa mananc niste wasa cu tofu la micul dejun si nu a fost chiar atat de rau, poate o sa mai incerc soia...), daca elimin si grasimile chiar raman numai cu carbohidrati. Adica... de simtit ma simt bine, dar mi se pare ca e complet dezechilibrat meniul meu in momentul asta
Buna scumpa...uite ca ma amestec si eu printre voi, chiar daca nu am mai scris pana acum si eu incerc sa tin postul aceasta, ca in fiecare an(am crescut cu bunicii si asa m-am obisnuit)..si pana acum chiar daca sunt insarcinata mi-a fost mult mai bine decat inainte cand mancam carne, sa stii ca , carnita isi pierde masiv din proteine in urma procesarii si nu mai ramane cu prea multe,...asa ca nu este asa de multa paguba.
mai gresesc si eu cateodata daca nu reusesc sa mananc dimineata acasa imi iau pe drum doi covrigi, dar incerc sa imi limitez painea, mai ales ca cea din comert nu e prea sanatoasa, ...de exemplu la o fasole batuta, humus sau zacusca poti sa iti iei ardei, salata, castraveti, morcovi si sa ii utilizezi pe post de paine
sa ai tot timpul la tine ceva gen seminte crude : migdale, alune, fistic, seminte de floare soarelui, seminte de dovleac, bananale sunt o bomba energetica, asa ca poti sa iti iei sa mananci dimineata sau in timpul zilei cand nu ai timp sa iei masa asa cum trebuie.....
in loc sa iti faci cartofi prajiti, bagai la cuptor cu putin ulei, mirodenii si apa si sa vezi ce calumea sunt...si iti faci o salata
poti sa iti faci supe creme si sa iti iei la tine la munca, pui intr-o sticluta si nu stie nimeni ce ai acolo
pilaf cu ciuperci poti sa iti mai faci pentru proteine, bineinteles si daca iti place
incearca sa iti si spirulina in perioada asta, este excelenta ...si in plus are un continut ridicat de proteine
salate de cruditati, tot felul de legume amestecate..de exemplu eu in iau fasole fiarta, boabe de porumb, salata verde, ceapa verde, un castravete sau ce am pe acasa si imi iese o salata super buna si satioasa
sper ca nu am vorbit prea mult si sa iti fie utile sfaturile, iar daca le stiai deja asta este, m-am repetat
pupici si un post binecuvantat cu pace in suflet si in gand
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=VDK5P...0eMerYgOrEwx7Q
Doar prezenta iubirii in viata noastra ne intregeste si ne face umani.
redeeadoo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2009 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat