View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 28 apr 2010, 16:30:27
monamaria's Avatar
monamaria monamaria este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 27 apr 2010
Locaţie: neamt, Romania
Vârsta: 46
Dieta: rina
Date: 175cm, 96kg
Mesaje: 294
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 21 ori in 5 mesaje
Implicit Re: cum sa slabesc 20 de kg?

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul


Buna MonaMaria

Tu ai fost la doctor ? Sa vezi ce-i cu palpitatiile astea?

Ai putea urma hipocalorica, sa mananci din toate cate putin dar in limita a 1600 calorii
buna...pai palpitatiile si variatiile de tensiune cica ar fi provocate tot de tiroida....am fost la medic...si asta a fost tratamentul metroprolol pt.tahicardie,eutyrox pt.tiroida ,calciu,magneziu,b1 si b6,si pt.atacuri de panica bromazepam...dar am mai renuntat la el ca da dependenta....si cam tot de atunci am inceput sa maninc dulce...adica nu caut scuze,dar parca mi se facea rau daca nu mancam ceva dulce....pe unul din biletele de iesire din spital la diagnostic era trecut obezitate grad 1 si bulimie....eu cred ca a fost exagerat pentru ca nu mincam in nestire...dar serviciul pe care-l aveam ma impiedica foarte mult sa am niste mese regulate...astfel ca mincam numai seara ...erau zile cind luam prima masa dupa ora 18 ...pina atunci traiam cu cafea,tigari,si ceea ce poti cumpara de prin supermarket-uri(cornuri,chipsuri,batoane)....marele meu avantaj e ca sunt un pic inalta si cele 90 de kg sunt distribuite oarecum uniform...acum fac haz de necaz...dar a mai trecut o zi fara glucide,lipide...si ma simt bine....mai am 3 zile si pot minca si legume...nu ca as fi mare fan fructe si legume...dar nu vreau sa devina monoton....oricumstiu ca se poate slabi in citeva luni....o prietena de-a mea care avea 83 kg la 27 de ani a slabit tinind un regim asemanator...o combinatie intre dieta south beach si montignac...acum se mentine la 60 si arata super....mai face si ea exceptii,adica mai calca strimb dar schimbindu-si stilul de viata a reusit sa se mentina...deci se poate...si daca altul poate trebuie sa pot si eu....o zi buna si sa ne auzim cu vesti bune....
monamaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1999 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1482 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 708 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]