Subiect: Jurnal Dayanna
View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 20 aug 2009, 12:46:36
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Citat:
Anterior postat de dayanna Vezi mesajul
Povestea mea nu e cu nimic diferita de a altor pesoane de pe acest site. In timp , datorita haosului din alimentatia mea si a nenumaratelor diete minune am ajuns la greutatea actuala.Intodeauna mi-am gasit diferite scuze si de cate ori ma apucam de o dieta ajungeam la o infometare zdravana dupa care urma o ''cura'' de mancare nebuna.
In urma cu cateva luni am descoperit site-ul asta si pot spune ca am reusit sa ma mobilizez datorita fetelor de aici si timp de cateva luni am reusit sa ma abtin de la ceea ce nu era bun pentru organismul meu si ca atare am si dat jos cateva kilograme bune (peste 10).Si de aceasta data gresala mea a fost ca m-am limitat la 800-1000 de calori zilnic .Am renuntat din nou la orice imi propusesem si am reusit sa pun la loc vreo 5 klograme.
Acum am descoperit pe acest site o carte postata de Slabuta care m-a zguduit. Cartea se numeste ''Dieta vieti'' si pot spune ca e cel mai de bun simt studiu facut si descris de cineva pentru situatia cu care noi ne confruntam dupa parerea mea personala.
Sunt hotarata sa-mi schimb modul de viata (nu numai de alimentare) .Voi folosi principiile descrise in carte pentru ca mi se par simple de urmat si sunt absolut sigura ca in timp rezultatele nu vor intarzia sa apara.
De miercuri o sa incerc sa postez zilnic aici ce mamanc si cum ma simt iar atunci cand vor exista o sa va spun si rezultatele la care am ajuns.
Va pup pe toti si sa-mi tineti pumni.
Buna Dayanna, ma bucur ca ti-ai facut jurnal, unde sa putem discuta

Ca sa trecem direct la subiect
M-am uitat la aceasta carte zilele astea si ce pot spune, are teorii adunate din mai multe diete,
  1. disociata, pentru ca recomanda disocierea alimentelor pe mese, adica nu se combina glucidele/carbohidratii cu proteinele, asta cred ca o stiam cu totii
  2. dieta indice glicemic, pentru ca recomanda consumul carbohidratilor cu indice glicemic cat mai mic
In mare, adica 90 % este buna, singurul lucru care totusi eu zic ca e un pic exagerat, e faptul ca teoria caloriilor este falsa.
Si am mai multe argumente aici:
  1. imagineaza-ti ca nu tii cont de calorii, sa zicem, mananci alimente cu indice glicemic mic, disociezi alimentele, pana aici totul ok, si la sfarsit de zi ai peste 3000 de kcal, sincer nu stiu daca se va slabi. Nu am testat asa ceva si parca nu am curajul.
  2. Dupa, am facut un test intr-o zi, si am constatat ca la baza tuturor acestor diete, tot sta teoria caloriilor. De unde mi-a venit aceasta idee? Am luat Weight Watchers cu puncte, si am calculat meniul meu intr-o zi (in calorii) si l-am transformat in puncte, si imi ieseau exact atatea puncte cate imi trebuie pentru slabit
Eu cred ca solutia cea mai buna este:
  • disoziezi alimentele pe mese, deci, nu amesteci carbohidratii cu proteinele ( a se vedea ca la babi, care ne-a uimit cu rezultatele ei, era acelasi rationament)
  • alegi alimente cu indice glicemic cat mai mic
  • si la sfarsit, mai faci si calculul caloric, pentru verificare
Eu iti tin pumnii si zic ca poti merge sigura pe aceste principii, sunt de lunga durata si care cu siguranta iti vor schimba modul de alimentatie
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii