Subiect: Rontaitul...
View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 23 apr 2011, 17:51:54
fllory's Avatar
fllory fllory este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 oct 2010
Locaţie: arad, Romania
Vârsta: 29
Dieta: este o dieta creata de mine...
Date: 163cm, 71kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Rontaitul...

Draga Jessik, mi-ai pus o gramada de intrebari dar incerc sa iti raspund la toate . Pai la 100 kg am ajuns cam aiurea din vina unor vitamine luate la vreo 4-5 ani pt ca nu aveam pofte de mancare si cadeam in nu stiu ce stari de lesin. Asa...de slabit am slabit cumva pe nepregatite, nu a fost o decizie clara ci mai mult ceva din mers. Am inceput cu sportul si apoi cu o dieta adica stil de viata mai sanatos. Cand aveam 100 kg mancam numai prostii...iti dai seama la 12-14 ani ce sa stiu eu despre alimentatie? Cei din familia mea au mers pe principiul "eu nu ii iau mancarea din mana copilului" si asa am mancat ce mi-a cazut in mana...cand m-am desteptat eu la realitate m-am luat de cap...aveam 102 kg si aratam oribil, am cazut in stari foarte aiurea...eram obsedata psihic de acest gand, ca sunt grasa si ca nu ma mai suport... A fost o perioada lunga si trista pana am pus punct si am hotarat sa o iau de la capat. Am mers la nutritionisti care nu au facut decat sa imi dea peste cap tot. M-am enervat la culme cand am vazut ca nimic nu da roade si am decis sa imi creez eu un stil de viata sanatos. Evident ca in alimentatia mea sunt nenumarate alimente de tipul celor din carne (insa numai carne de pui, peste si vita), lactate (dar degresate), branzaturi (tot degresate...dar uneori mai mers si cele naturale), fructe, legume, si absolut tot ceea ce este normal si sanatos sa se manace. Ieri am tinut post si de aceea a aratat asa meniul meu. De obicei manac cereale cu lapte si mereu o cana de lapte cald la micul dejun sau un iaurt drept gustare sau la pranz insa asa e la post... Ceea ce am eliminat complet sunt grasimile, adica ulei sau slanina sau unsoare si painea de orice tip (bine numai in ocazii speciale mai manac insa si aceea este neagra). Acestea nu se mai afla de un an in alimentatia mea. Eu sunt fericita si mandra de ceea ce am facut. Acum de cand mi-am pus in cap ca nu mai e voie sa rontai incep sa dispara si starile de "prea plin" sau balonarile. Va spun ca ma simt bine si foarte mandra si fericita de stilul meu de viata. Pranzul in schimb nu cred ca e o idee buna sa il schimb avand ore la scoala pana la 15...practic pranzul e la scoala si nu pot sa merg la scoala cu gratarul dupa mine si nici paine pe care eu nu o manac numai cand tin post sau e ceva special deci nu imi fac nici sandwis-uri...
fllory, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2458 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1941 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat