Subiect: Jurnal iuli_ana
View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 11 mai 2012, 13:01:26
Khali's Avatar
Khali Khali este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 09 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 165cm, 61.7kg
Mesaje: 1.580
Aprecieri acordate: 364
Am fost apreciat(a) de 1.276 ori in 671 mesaje
Implicit Re: Jurnal iuli_ana

Citat:
Anterior postat de iuli_ana Vezi mesajul
Ieri a fost o zi destul de grea.
Am mancat:
-100 paste cu sos de rosi si busuioc;
- 2 felii paine cu unt si gem;
- 1 iaurt mare cu frcute;
- cativa croncatei;
- 2 pahare de cola mari.
Cred ca am mai mancat ceva, dar am uitat.
Cantitatea nu mi se pare mare, dar prea multe paste si putine legume.
Nu doar paste, ci si multi carbohidrati "rai" - faina alba nu iti aduce niciun nutrient si vine la pachet si cu un deserviciu, ingrasa. Combinatia de carbohidrati cu lipide- painea cu unt - este printre cele care ingrasa cel mai mult.

Fireste ca nu poti schimba totul dintr-o data,dar cu cat mananci mai 'ingrasacios" si nu faci miscare, se depune tot mai mult. Ca sa inceapa sa elimine grasimea, corpul are nevoie de ajutorul tau, are nevoie de fibre si nutrienti, in meniul din aceasta zi nu i-ai dat mai nimic din ce avea nevoie.

Dimineata poti manca: fulgi de ovaz, iaurt, seminte de in, fructe, oua, branzeturi mai slabe, legume dupa gust, maxim 2 felii de paine integrala (toate astea nu impreuna, fireste ) - gen ardei cu branza de vaci, omleta cu castraveti etc

Ca gustari, morcovi, castraveti, migdale, iaurt, cate 1 fruct etc.

La pranz si cina poti manca niste ciorbe de legume, orez brun, carne slaba, peste/ manacare de fasole verde, boabe, linte, naut, ciuperci la gratar/cuptor etc preparate dietetic, combinate cu salate de legume crude, la cuptor sau la abur.

Daca esti hotarata sa slabesti, trebuie sa ai un plan, din pacate e destul de greu sa facem alegeri sanatoase pe fuga, preparatele din comert nu ne prea ajuta in sensul acesta.
__________________
"The six w's: working will win when wishing won't".
"I workout because I can. When I get tired, I remember those who can't and I am grateful".
"I'm a big believer in starting with high standards and raising them. We make progress only when we push ourselves to the highest level. If we don't progress, we backslide into bad habits, laziness and poor attitude."
Khali, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1984 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1467 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]