View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 27 mai 2012, 18:28:11
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Daliei (Dali La)

Citat:
Anterior postat de Dali La Vezi mesajul
Incerc oricum sa beau mai multa apa. Nu e doar ca nu mi-e sete in timpul zilei si trebuie sa ma fortez sa beau, dar dupa ce beau apa ma duc la baie foarte repede si foarte des. Cred ca rinichii mei lucreaza putin cam prea eficient. Ma tot gandesc sa incerc sa beau mai multa apa ca sa vad daca se invata sa mai pastreze si ei, mai ales de cand am vazut ca am inceput sa fac celulita. Dupa ce ca aveam vergeturi din cauza graficului cu ingrasat-slabit-ingrasat-slabit, acum am vazut si minunatele valurele de celulita pe coapse.

Este posibil sa am problema asta cu ne-setea pentru ca mananc aproape fara sare. Desi imi plac dulciurile si mananc destul de multe, dupa dulce nu mi-e sete.

Imi calculez caloriile in fiecare zi de cand m-am inscris. Nu-s niciodata in pericol de a fi nemancata. Chiar ma chinui sa adaug ceva activitati ca sa fiu macar estimat slabire in loc de estimat ingrasare.

Sunt obisnuita sa mananc seara.

Mi-e foarte greu sa mananc in timpul zilei cand sunt la birou, chiar si cand mi-e foame. Am sa incerc sa ma disciplinez facandu-mi pachetele cu mancare. Azi de exemplu, desi n-am fost la birou si am mancat un mic dejun chiar prea consistent (pe la ora 10) n-am mai apucat sa mananc pana pe la ora 17, si mi-era atat de foame incat desi am comis iar cu fast food-ul, am ramas cu senzatia de foame si am mai mancat un cheesburger dupa ora 19 si mi-a fost in continuare foame asa ca, am mai adaugat cateva fructe confiate.

Incerc sa-mi recunosc pacatele aici pentru ca vreau sa ma scutur de atitudinea "de ce naiba nu slabesc, ca doar ma abtin cat pot de mult".

Ma tem foarte mult sa nu ma ingras mancand mai des. Ar fi foarte penibil. Pentru moment, nu mi-am facut mancare pentru birou. Ma duc la birou maine (de buna voie si fara sa fiu platita suplimentar) si imi voi face de dimineata cateva portii de mancare. Si maine seara pentru luni.

Golurile afective... nu prea merita discutat. Sunt oarecum singura pe lume. Si nu-mi place sa fiu trista sau sa-mi plang de mila. Asa ca imi fac singura cadouri. Iar cele mai simplu de obtinut si usor de bucurat pe moment sunt recompense alimentare.

Nu cred ca pot spune ca este binge eating pentru ca simt ca depasesc nivelul de satietate doar cand mi-a fost foarte foame. Dar rontaitul sau alegerea tipului de mancare sunt influentate de cat de fericita ma vor face respectivele alimente fara sa reusesc sa gasesc o alternativa sanatoasa. Pregatirea si planificarea ar trebui sa ajute la eliminarea acestor situatii.

Pasi mici. Am mult de mers.
Uite ca mai gasesc o persoana care zice ca alimentele o fac fericita! Asa eram si eu.....cea mai fericita din lume cand aveam in fatza o cutie de 2-3 kg de dulciuri! Eram atat de fericita incat nu imi pasa cum am ajuns,sau ce fac cei din jurul meu! Putea sa se scufunde Pamantul,eu eram fericita cu dulciuri multe in fatza!!!!!!!!! Rau,foarte rau sa ai sentimentul asta!!!!!!
Bine ai venit si din partea mea!
__________________