View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 25 mar 2013, 11:35:22
Polux's Avatar
Polux Polux este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Dieta in functie de forma corpului

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Am citit recent un articol care spunea ca eficienta undei diete tine si de forma corpului.

Ataşament 13711

Studiul se bazeaza pe faptul ca nu toti asimilam, stocam sau consumam grasimea la fel, si de aceea avem nevoie de diete diferite. Asta se si poate observa, ca unele persoane au rezultate cu o anume dieta, in timp ce altele nu.

Conform studiului:

Pt. forma de tip banana ar functiona cel mai bine dieta hipocalorica.
Pt. mar - diete de tip low-carb.
Pt. para si clepsidra low-fat.

Buna!

Am citit si eu teoria asta (de la dr. Marie Savard), am vazut si la Dr. OZ aceeasi dieta in functie de forma corpului (farmer sau hunter)

Eu sunt para clepsidra, in sensul ca am umeri lati, dar ma ingras la fund/picioare.

La mine functioneaza cel mai bine combinat: low carb cu low fat.
Doar low carb nu functioneaza asa bine, dar nici low fat cu carbohidrati proveniti din cereale nu ma ajuta prea mult. In schimb pot sa mananc muulte fructe oricand, nu ma ingras de la ele.

Chiar e interesant subiectul, as vrea sa mai citesc si alte experiente
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Polux:
rommyna (15 apr 2013)