Subiect: Jurnal Rallara 2
View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 22 mar 2017, 11:02:26
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara 2

Buna Rallara si bine ai revenit in clubul "slabutelor" (a se ntelege, fetele de pe acest forum...ca eu una, prea slabuta -la modul propriu nu s...INCA)....

Tot respectul pentru curajul de a decide sa renunti la tot ce era toxic in viata ta. Nu cred ca a fost usor, insa probabil a fost pentru mai bine...De fapt, din ce ai scria, sigur e mai bine.

Legat de regim, cred ca ar trebui sa te inarmezi cu rabdare si sa incerci sa adopti ceva care sa functioneze pe termen lung. Am tinut si eu South Beach...si Keto...si tot felul de regimuri care imi impuneau sa renunt...chiar si pentru o perioada, la alimente care au si ele rolul lor in alimentatie. Iar in ani de zile...de On and Off...am ajuns de la 10 kg in plus..la vreo 40..Ca sa nu mai spun ca desi e clar ca am fost nesimtita si mi am facut o cu mana mea, m a daramat si psihic si m a transformat intr o femeie extrem de complexata..Ori la varsta pe care o am, ar trebui sa fiu infloritoare, sa ma bucur de viata, nu sa ma izolez si sa renunt la o multitudine de bucurii, pentru ca nu imi place cum arat.

Pentru mine, a functionat numaratul caloriilor..si cu rabdare ajunsesem o slabuta minunata..Bine, ca n aveam destula minte pe atunci...si ma vedeam tot grasa..si am dat o la un moment dat cu bata in balta...e alta discutie...Dar macar atunci mancam din toate, in limita caloriilor.

Doar ca repet, pe parcursul anilor, am ajuns la un grad de saturatie si disperare si am realizat ca singura nu mai pot duce aceasta lupta, pentru ca mi se parea ca nu mai functioneaza nimic. Am decis sa apelezla ajutorul unui nutritionist iar aceasta decizie a fost una dintre cele mai bune. Ma simt relaxata...nu ma infometez...nu am ore fixe pentru masa...nu ma omor cu sportul..in sensul ca inca nu scot untul din mine (dar fac o ora de miscare zilnic..)..si totusi, slabesc...Dar stiu la fel de bine, ca m am inhamat la un proces indelungat si e nevoie de rabdare si incredere.

La inaltimea pe care o ai tu, e clar ca nu esti in aceeasi oala ca si mine. Kg in plus sunt mai putine, deci sanse mai mari ca, perseverenta fiind, sa scapi destul de rapid de ele.. .Uite, daca spui ca mergi pe jos si nu e suficient...cauta pe youtube power walk cu leslie sansone..si incearca sa faci 30 de minute pe zi...Femeia e fantastica (cam vorbareata, insa e italianca la origini, asa ca se intelege:p), ritmul e ok si timpul trece foarte repede. E chiar fun..siii..cel mai misto e ca faci totul in intimitatea casei tale...

Calculeaza ti necesarul de calorii si apoi seteaza ti un deficit...si incearca sa faci combinatii cat de cat sanatoase in alimentatie...Calculatorul de pe acest site te ajuta ff mult...Daca iti setezi sa slabesti 500 g pe saptamana, o sa fii uimita de cat de mult poti manca intr o zi..si totusi sa slabesti

Eu cred ca astfel vei obtine rezultate imbucuratoare intr o luna, nu te vei chinui si nici nu vei vedea 3-4 kg inapoi pe cantar, in caz de "porceala"....Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, incearca!

Evident, deciziile iti apartin si tu alegi ce ti se potriveste cel mai bine...Iti doresc mult spor si rezultate frumoase!!!!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de mika_me; 22 mar 2017 at 11:10:06.
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
Laura (22 mar 2017), lidiuta (22 mar 2017), LOREDANA99 (22 mar 2017), Rallara (04 mai 2017)