View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 25 mai 2011, 15:28:50
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Post Re: NOU! Slabute 3 - mai multa utilitate si stil autentic

Din procesul de tranzitie catre Slabute 3 o sa va prezint cateva functionalitati interesante care au fost adaugate incepand cu ziua de astazi.


Calendar nou

Dupa cum probabil ati observat, calendarul de meniuri a fost imbunatatit. S-au facut mai multe modificari legate de aspect si functionalitate, proiectate sa va ajute intr-o maniera usoara si placuta.

In imaginea de mai jos va prezint un exemplu despre cum este afisata o zi din calendar in format nou. Dupa cum se observa, pentru fiecare operatiune din calendar s-a adaugat o iconita.



Iconitele din imagine efectueaza urmatoarele functionalitati:

- editare meniu
- mutare meniu pe alta data
- copiere meniu
- stergere meniu din ziua respectiva
- adaugare notita pentru ziua respectiva din calendar


Adaugare notite

Functionalitatea de adaugare notite private (notitele sunt vizibile doar in calendarul personal) exista mai de mult, dar nu am avut ocazia s-o anuntam in mod oficial. Cu aceasta ocazie am imbunatatit si aceasta functionalitate.

Este o functionalitate pe care am implementat-o ca sa puteti nota evenimentele importante sau sa primiti notificari referitoare la ele.

Adaugarea de notita in calendar pe o anumita zi se face prin apasarea butonului . Nu exista restrictii referitor la cum pot fi adaugate notitele (nu este obligatoriu sa existe meniu pentru ziua respectiva).

Mai jos va prezint un exemplu de zi din calendar cu notita. In exemplu, am setat in calendarul meu o notita cu titlul "Imbunatatire calendar", pentru ziua de astazi, cand s-a facut actualizarea. Dupa cum se observa, daca titlul este mai mare, aplicatia scurteaza acest titlu si adauga caracterele '...' in coada. Daca se face clic pe titlu, in fereastra cu detalii, vor fi afisate datele complete.



Aceasta notita nu va putea fi vazuta in calendarul meu, deoarece, cum am mentionat si mai sus, este vizibila doar pentru mine.

Copiere meniu

O functionalitate adaugata la propunerea voastra este posibilitatea de copiere a unui meniu din calendar. Initial ne-am dorit sa facem o copiere simpla, dar dupa un mic studiu cu ajutorul Slabutei am ajuns la o varianta mult mai flexibila de copiere a unui meniu, care sa va ofere mai multe optiuni si libertate in copierea unui meniu.

Dupa ce se face clic pe butonul de copiere meniu , se va deschide fereastra de copiere meniu cu urmatoarele optiuni:



Poate parea complicat la prima vedere, dar in realitate utilizarea este simpla. Copierea unui meniu se face in 2 pasi:

1. Va decideti unde doriti sa copiati meniul din ziua respectiva
  • Pune in lucru - meniul din ziua respectiva va fi copiat in partea dreapta, acolo unde se afla meniul in lucru. Aceasta optiune este utila atunci cand doriti sa nu incepeti cu un meniu gol, ci cu un meniu deja salvat intr-o zi precedenta, asupra caruia doriti sa faceti modificari.
  • Copiaza pe o anumita data - meniul din ziua respectiva va fi copiat pe o alta data din calendar, pe care o puteti scrie in campul respectiv de langa optiune.

2. Va decideti ce doriti sa copiati, din meniul din ziua respectiva, in meniul destinatie si cum se va face acest lucru

Aici este partea interesanta. Mecanismul de copiere nu va ofera doar posibilitatea unei "simple copieri", ci o sa va ajute si in cazurile in care doriti sa copiati doar activitatile fizice efectuate sau doar alimentele ingerate pe ziua respectiva.

Si mai mult, daca in ziua destinatie exista deja un meniu, va va oferi posibilitatea sa alegeti cum sa fie combinate meniurile si anume prin metoda insumarii cantitatilor la cele existente sau prin metoda inlocuirii a celor existente din meniul destinatie. Metodele de combinare meniu nu au nici un efect, daca in ziua destinatie nu exista meniu, deoarece nu este nimic de insumat sau inlocuit.

In continuare o sa va prezint optiunile descrise mai sus:
  • Copiază jurnal de alimente? - daca se va copia sau nu jurnalul de alimente in meniul destinatie
  • Dacă există deja un meniu pe data selectată - metoda de copiere pentru jurnalul de alimente.
    Insumeaza - cantitatile pentru aceleasi alimente vor fi insumate in meniul destinatie (daca exista). Celelalte alimente vor fi adaugate simplu. Suprascrie - daca exista alimente in meniul destinatie, vor fi sterse si inlocuite cu alimentele din meniul sursa.
  • Copiază jurnal de activităţi fizice? - daca se va copia sau nu jurnalul cu activitati fizice in meniul destinatie
  • Dacă există deja activităţi fizice pe data selectată - metoda de copiere pentru jurnalul de activitati fizice.
    Insumeaza - minutele pentru aceleasi activitati fizice vor fi insumate in meniul destinatie (daca exista). Celelalte activitati fizice vor fi adaugate. Suprascrie - daca exista activitati fizice in meniul destinatie, vor fi sterse si inlocuite cu activitatile fizice din meniul sursa.

Dupa cum se poate observa, posibilitatile sunt numeroase.

Din motive de alcatuire corecta a unui meniu, pot fi copiate meniuri doar pana maxim ziua curenta.

Succes!

NOTA: Imaginile sunt vizibile doar daca esti logat/conectat.

Ultima dată editat de vadmin; 25 mai 2011 at 16:02:48. Motiv: Completare
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui vadmin:
VERONICA TANASA (23 apr 2013)