View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 02 nov 2012, 20:20:05
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Dieta Montignac sau teoria caloriilor?

Poate cam tarziu, insa raspund si eu pe acest topic. Eu am incercat diverse diete. Am slabit cu o super-hipo-calorica si am incercat mentinere pe Monti. Va spun pe sleau: numai Monti nu a mers la mine, nici macar mentinere. Pe de alta parte, cu hipo-calorica eu NU am avut probleme de stagnare, din cauza ca mereu am pus si exercitiu fizic si m-am tinut departe de alimente problematice: carbohidrati si grasimi in special.

Ce am facut eu nu a fost sanatos, deci nu vreau sa dau un exemplu personal. Insa dupa parerea mea, trebuiesc combinate cele doua diete, si combinate amandoua cu o doza de bun simt in loc de reguli. Cateva reguli care pe mine m-au ajutat:

1) Daca iti permiti marul fara cotor, dar nu cu tot cu cotor, atunci inseamna ca ai mancat prea mult.

2) Daca te intrebi cate kcal ai dat jos gatind si lucrand in fata calculatorului, ai facut prea putin sport in acea zi.

3) Daca, in momentul in care mananci o imbucatura din ceva, te simti vinovat(a), inseamna ca nu trebuie sa mananci din acel ceva.

4) Daca majoritatea timpului dintr-o zi il petreci numarand calorii sau gandindu-te la regulile dietei tale, nu este o dieta care sa ti se potriveasca, si devine o obsesie. Ai grija!

Sunt sigura ca n-am apucat sa raspund prea in profunzime la acest topic, dar acestea sunt numai cateva ganduri, scrise la repezeala. Sper sa fie de folos!

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui CrisetenO:
coco23 (03 nov 2012), elene94 (02 nov 2012), Exp (02 nov 2012), ilemara (04 nov 2012)