View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 09 mar 2017, 11:35:35
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Angry Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Neata, neata!!!

Stiu ca treaba cu...cantaritul des nu e chiar benefica...daaaar, cum m as putea abtine, cand sunt atat de mandra de mine...si cand, pe zi ce trece, ma simt mai usurica?!?!?

E drept ca la 30 de kg peste greutatea ideala, n ai cum sa fii "fotomodela" usoara ca un fulg. Dar eu, chiar daca nu vad schimbari decat pe cantar si putintel la haine(pentru ca nici nu port sa zicem blugi, sau haine care sa se muleze pe mine, ci mai largute)...eu ma simt ca I can rule the world..desi repet..nu s nici macar la jumatatea drumului. Simt ca am toate sansele sa duc aceasta lupta cu kg pana la capat. Undeva intr un coltisor al mintii, chiar si dupa cateva kg slabite, ma simt mai frumoasa si mai tonica...si parca uneori, nu mai am rabdare sa treaca timpul asta...sa se mai topeasca din kg si sa vad si eu schimbari majore fizic. Cum era treaba aia...ca abia dupa 4 saptamani vezi tu unele schimbari, dupa 8 saptamani le vad si prietenii tai, iar dupa 12 saptamani le vede restul lumii.

Anyway, all in all...dieta merge bine...mai am uneori pofte dar le depasesc cu brio...Ma gandesc ca nimic din ce nu am voie sa mananc..cel putin in acest stadiu...nu poate fi mai important decat sanatatea mea si frumusetea fizica (asa cum o percep eu) la care tanjesc de atatia ani...Deci, deocamdata si la capitolul vointa stau ok.

Mentionam mai sus ceva legat de cantaritul des...ei bine, nu ma cantaresc zilnic sau si mai rau, de mai multe ori pe zi(adica in acest ultim caz, as fi nebuna...dat fiind faptul ca pe parcursul unei zile...mananci...bei apa..clar ar exista o diferenta intre kg de dimineata si cele se seara..de exemplu)...Daaaar, am fost curioasa si m am cantarit astazi dimineata (cumva, dar nu chiar intre cantaririle de luni)..dupa un tranzit excelent..why not?!?!
Iar cantarul a fost prietenos...87.6 kg. Fix.

Continui sa mananc la fel..La capitolul sport...deocamdata fac power walk, 3 mile. Unele workout-uri sunt cu greutati (de 0.5-1 kg), altele cu benzi, iar altele fara nimic. Pure walking.
Cand voi atinge pragul de 85 kg...voi incepe sa fac 4 mile...iar la pragul de 80 kg...5 mile...Abia cand voi ajunge la 75 kg voi reintroduce in rutina mea tae bo...Voi creste si aici treptat intensitatea (pt ca e clar ca trecerea de la power walking la tae bo va reprezenta totusi o schimbare importanta in ritm si "abordarea muschilor)..si o voi tine asa cred ca pana la 65 de kg..Iar de acoloooo...o sa incerc sa abordez Insanity Eh, abia acolo sa vezi mamica, ce chin si ce munca.
Sincera sa fiu..mi ar placea sa ajung pe la un 57 de kg in august..Suna extrem..dar nu cred ca e neaparat imposibil. Ca mai apoi...pana la sfarsitul anului nu doar sa pierd si restul de 5 kg..pana la 52 kg...dar sa intru in mentinere...iar la 30 de ani sa fiu in the best shape of my life...Ehe...vise...vise...sa vedem ce va fi!!!

Dar mai e pana atunci...sper eu totusi, nu extrem de mult...
Cu rabdare si pasi mici imi voi atinge scopul. Trebuie!!!

#bikinybody #zakynthosbody #thissummeriwillrockit

Xoxo
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de mika_me; 09 mar 2017 at 11:45:09.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
adinico (10 mar 2017), Kte (09 mar 2017)