View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 12 mar 2011, 20:01:32
fllory's Avatar
fllory fllory este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 oct 2010
Locaţie: arad, Romania
Vârsta: 29
Dieta: este o dieta creata de mine...
Date: 163cm, 71kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cum sa nu cedez poftelor?

Scumpa eu nu stiu de unde mai vrei sa slabesti dar cred ca fiecare isi cunoaste corpul si stie ce si cat are nevoie..eu am sa iti spun cum am slabit eu in jur de 30 kg in ceva mai putin de un an dar evident pe langa o alimentatie sanatoasa trebuie si mult sport. Deci eu am eliminat complet: uleiul, smantana, laptele si iautul gras, carnea de vita si porc, painea, si orice fel de grasime. Pe aceste alimente le-am inlocuit cu carne de peste sau pui, iaurt si lapte degresate, painea cu nimic si in loc sa prajesc in ulei prajesc pe gratar sau tigaie de teflon. Nu pot sa spun ca am renuntat la zahar pentru ca am mancat in fiecare duminica prajitura de la mama mea (care nu tine dieta evident), dar pe parcurs cand am avut si am pofta de dulce il inlocuiesc cu fructoza. Nu am renuntat la dulciuri ceea ce nici tu nu trebuie sa faci pentru ca o sa ai parte de un efect yo-yo, vazand ca o sa slabsti renuntand la tot si apoi cand ajungi la kg dorite incepi sa mananci din tot si pui la loc. Defapt o dieta inseamna un stil de viata sanatos pe care trebuie sa il urmezi mereu. Eu am avut muult de slabit si am preferat sa imi gatesc singura ca sa fiu sigura ca nu se strecoara pe acolo cate ceva ce nu e bun. Ai voie sa mai poftesti cate un biscuite, putina ciocolata, prajitura sau orice dar in cantitati mici. Nu sta cu punga de biscuiti sau napolitane langa tine cand mananci ci pune intr-o farfurie 2-3 biscuiti si mananca-i iar cand iti vine sa mergi din nou la punga spune-ti in minte ca esti mai puternica decat atat si ca nu o sa mergi la punga sa mai iei inca unul pentru tine. Nu uita ca pe noi nu ne conduce stomacul ci noi il conducem pe el si ii oferim ce trebuie sa primeasca nu ce vrea . Sper sa iti fie de folos
fllory, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2458 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1941 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat