View Single Post
  #143 (permalink)  
Vechi 01 oct 2019, 12:36:51
miaumiau's Avatar
miaumiau miaumiau este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: hipocalorica teoretic;de bun simt practic
Date: 181cm, 69.5kg
Mesaje: 359
Aprecieri acordate: 150
Am fost apreciat(a) de 342 ori in 201 mesaje
Implicit Re: Un nou jurnal, un nou inceput

Meniu azi:
Noaptea-dejun: 3 felii de paine de secara, 2 felii de paine neagra, 200 g branza cu mucegai, 3 banane, 1 iaurt cu fructe 1600 cal aprox
Pranz:cafea cu lapte x2, fructe rosii cu iaurt 0
Diseara in plan: iepure cu legume. Teoretic asta as vrea, practic sper sa nu sar calul.

Nu prea inteleg cum functioneaza cantarul. De multe ori cand mananc rational in limita caloriilor necesare urc la cantar a doua zi sau zilele urmatoare.
Alte ori, cand depasesc de 2-3x valorile zilnice necesare, stagnez sau scad.
Ieri de exemplu am mancat dublu decat as avea nevoie, vreo 2500 cal, iar azi am avut cu 300 g mai putin.
Ar trebui sa ma stresez mai putin cu valorile astea, am constatat ca cu cat ma agit mai mult si ma stresez, cu atat ma ingras mai mult. E si fiziologic de fapt acest lucru.
Stiu ca ar trebui sa nu ma concentrez pe valoarea cantarului, ci pe controlarea tulburarii alimentare. Fizic sunt intr-o forma destul de buna, si la centimetri am mai putin ca alta data, asa ca logic stiu ca nu valoarea de pe cantar conteaza. Mi-e frica doar sa nu scap controlul iar si sa urc exagerat, ca toata viata am facut yo-yo.
Si cel mai mult ma streseaza e ca sotul vrea copil, asta inseamna kg in plus, oprit sport, plansete, nesomn, intrerupt rutina care ma tine psihic pe linia de plutire si ma previne sa nu cad intr-o gaura neagra de mancat si deprimat.
Nu fac fata prea bine la schimbari majore daca imi incurca rutina.

Scuze pentru roman, cam astea sunt gandurile care ma macina...
miaumiau, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
miaumiau, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1780 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1263 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1006 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]