View Single Post
  #15 (permalink)  
Vechi 29 oct 2009, 14:30:52
Marlin's Avatar
Marlin Marlin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2009
Locaţie: la poalele muntilor, Italia
Vârsta: 45
Dieta: low-carb
Date: 160cm, 50.8kg
Mesaje: 78
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Am nevoie de sfaturi si sustinere morala pentru a slabi

Roxana, m citit lista ta de alimente interzise si permise si exista o contradictie...
Sunt interzise materiile grase cum ar fi unt, smantana....dar sunt permise branzeturi precum cascaval de orice fel , de fapt mai toate branzeturile.
Pai ,branzeturile au in ordinea cantitatii in primul rand grasimi si abia apoi proteine si ceva carbohidrati.

Si in ideea de a expune pe forum o discutie constructiva, explica-mi te rog, de ce toate grasimile sunt pe lista de interzise iar carbo. sunt permisi?

Si inchei cu o observatie: cand tii dieta alcoolul nu are ce cauta. Oricat ar fi de mica cantitatea , alcoolul e alcool si indiferent de numarul de calorii pe care-l aduce in organism , principalul lui efect este de a intrerupe/deregla ciclurile metabolice normale pe care le realizeaza ficatul....Din punctul meu de vedere trebuie clar ales ori dieta ori nu.

Repet, intentia mea este de a realiza discutii constructive...cu totii invatam.
Ce e mai dur este sa descoperim ca , informatii pe care le credeam adevarate, de fapt nu sunt...si atunci care o fi adevarul?
Marlin, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1844 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1327 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]