View Single Post
  #16 (permalink)  
Vechi 01 sep 2011, 14:21:44
nicoleta100's Avatar
nicoleta100 nicoleta100 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnal vio - vreau sa slabesc incepand cu 1 septembrie

Citat:
Anterior postat de vio ce doreste sa slabeasca Vezi mesajul
Voi avea destul curaj,ambitie si oare ce sa mai am pentru a incepe aceasta schimbare in viata mea?Am 39 de ani si arat de 45 ,kilogramele,,foarte ''in plus ma deformeaza ,ma imbatranesc si chiar ma doare foarte tare spatele la orice efort facut in casa sau la treburile zilnice din gospodarie....La serviciu arat cel mai rau deoarece chiar daca sunt mai grase decat mine nu se consuma ,nu le pasa si -si poarta cu mandrie greutatea dar eu imi iau o pozitie cu povara in spatele meu si ies in evidenta cu toate defectele mele .Am mai dat jos acum cativa ani in jur de 30 kg pe parcursul a 12 luni ,mi-a fost greu dar acum nu mai pot,simt ca nu am rabdarea de a vedea macar un kg dat jos . Acum mai duc si greutatea fierii scoase ,ficatul ma supara mereu iar eu ma ingras vazand cu ochii,chiar daca nu am pus gura pe grasimi si nici exces de dulciuri sau sucuri nu am facut....CRED CA ASTEPT O MINUNE IN VIATA MEA,CRED CA AS DORI CA JOI DIMINEATA SA MA UIT IN OGLINDA SI SA-MI SPUN E AZI VEI FI ALT OM,VEI LUPTA SA DUCI O VIATA SANATOASA ,VEI FACE SPORT ,VEI GANDI POZITIV ,VEI SLABI.Sa va mai spun ceva aveam cateva persoane ,,idolii''mei si anume :ANCA PAEGHEL,MONICA TATOIU,TEO TRANDAFIR ,le urmam intru-catva exemplul lor de viata dar toate au avut mai mult sau mai putin esecuri care m-au demoralizat total ,nu mai am curaj sa lupt ,Ce zicet mai am vre-o speranta sau sa o las balta .....?
Salutare!!!!
Bine ai venit!!!
Sunt sigura ca poti sa repeti figura de acum cativa ani ! ai facut primul pas in momentul in care ai ales Slabute.ro!!!
Eu zic ca speranta moare ultima !
Incearca si vei vedea ca ai sa reusesti!!!
Citat:
Anterior postat de vio ce doreste sa slabeasca Vezi mesajul
Multumesc din suflet pentru toate mesajele de sustinere si bine v-am gasit.nustiu daca mi se pare sau incepe sa se infiripe in mine un fel de curaj , vointa ,indemn.....sa ne ajute dumnezeu sa ajungem la idealul nostru....
Iti doresc multa bafta!!!
Citat:
Anterior postat de vio ce doreste sa slabeasca Vezi mesajul
Mai am o zi...parca incepe un mare examen..... palnul meu de atac este sportul iar la capitolul mancare ,dupa cum spuneam nu mananc mult dar cam dezorganizat si mai ales multe fainoase .Imi propun sa mananc sanatos am gradina mea de legume si livada mea, am multe produse de tara ,dar...exista un mare ...dar....trebuie sa renunt la painea care am constatat eu ca ma ingrasa cel mai tare . Painea pe care o asociez cu orice....La dulciuri ,sucuri, alcool nu-mi fac probleme nu ma deranjeaza lipsa lor dar cedez in fata gogosilor,covrigeilor si a painii proaspete pe care le prepar celor din casa si parca ar fi nedrept sa -i privez la fel si de multe alte bunatati de care mi se face pofta cand ma gandesc numai,dar poate ca in momentele cand voi incepe si voi avea alaturi pe voi <<slabutele>> motivatia si ambitia vor depasi mofturile .Am mai slabit in 2008,chiar frumos ,satisfactia a fost imensa dar a durat pana am ajuns din nou la serviciu unde am fost corupta de ,,gospodinele''mele colege ce veneau zilnic cu tot felul de bunatati de la care am uitat ca ,,pofta de moment satisfacuta in cateva minute poate sa doara atunci cand te privesti in oglinda peste un an '', de exemplu ...Deci imi readuc bicicleta statica pentru a pedala dimineata de la 5 la 6, innainte de merge la serviciu,apoi seara voi alerga cel putin o ora si spre culcare voi pedala iarasi 30 de minute ,voi incerca sa -mi dedic maxim 3 ore exercitii si sport ,voi incerca zic, deoarece mai sunt si treburile de toamna ,pe care tot noi le facem si care nu le voi include la programul meu de slabit,dar care imi vor lua din timpul dinafara serviciului. Am si doua perechi de gantere de 2 si 1 kg,pentru care am luat deja cateva date si feluri de exercitii .Deocamdata o sa renunt la paine, o a consum 2 litri de apa cu lamaie pana la ora 10 dimineata si o sa incerc cu sportul si exercitiile care le-am cules si care par a fi potrivite deocamdata pentru greutatea mea.As folosi cu placere si o bicicleta de teren dar mie frica sa nu o stric deocamdata ,pare nu a fi rezistenta pentru mine....
Sportul e super ok! Cu ajutorul lui sigur vei reusi sa ajungi la greutatea dorita!!!
Sa nu renunti de tot la paine,doar incearca sa reduci cantitatea si daca se poate sa folosesti faina integrala!!!
Multa bafta!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]