Subiect: Clubul Atkins
View Single Post
  #17 (permalink)  
Vechi 01 iul 2009, 00:25:15
ciocophilia's Avatar
ciocophilia ciocophilia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 172cm, 79kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Clubul Atkins

salutare la toata lumea !

eu m-am apucat de Atkins, varianta personala
mananc si grasimi in sensul ca mananc mezeluri si mai pun ulei la omleta salate etc, sau un pic de sos cu maioneza pe carnea de pui, dar incerc sa le reduc pe cat posibil

in rest... branza, oua, salate peste salate si gratare peste gratare, multa apa numai eu stiu cata apa am mancat
imi mai bag nasul in ciocolata neagra uneori (numai cu peste 70% cacao) de unde si numele
nu mananc dupa ora 7 seara

in 2 saptamani am ajuns de la 85 (shame on me, i know) la 79 kg (tot )
am cam 1,72 m inaltime

cand imi e foame beau multa apa si rontzai salata de andive, de varza sau salata verde cu un pic de ulei si branza rasa, in care pun o conserva mica de ton in apa (sunt niste conserve mici si albastre, fara ulei )
mananc si in oras, gratare cu ciuperci la gratar, cu legume, salate, daca imi e pofta imi iau si carne mai grasa care e permisa in Atkins (gratar de porc, chiftele cu legume langa etc, sau imi iau la McDonalds sau KFC numai carnea de pui, fara restul meniului)

o data la 2-3 zile iau o tableta de ********** (vitamine efervescente, fara zahar, o tableta dizolvata intr-o cana cu apa); au un gust placut de portocale

avantajul dietei e ca poate fi tinuta si daca esti la restaurant sau in vacanta, si daca nu exagerezi cu grasimile (chiar daca sunt permise) si nici cu cantitatile de carne si branza, rezultatele chiar se vad
ma simt excelent deocamdata; m-am obisnuit cu mancatul mai putin si pana in 7 seara

exemplu de meniu intr-o zi:

dimineata: -cafea fara zahar, cateva felii sunca/salam sau un ou fiert sau omleta cu cascaval
-cateva masline (din acelea mai nesarate)
-50 grame branza (de obicei telemea de vaca sau de oaie, stiu ca e destul de grasa dar nu prea ma pot abtine de la ea)

la pranz: salata de andive/ varza alba/ verde/ castraveti /fasole verde/ legume cu o lingurita ulei, marar si branza rasa, in care pun un gratar taiat bucatele sau o conserva de peste
-multa limonada (fara zahar sau cu zaharina)

seara (la 7) : un gratar cu salata simpla sau cu ciuperci/ legume
SAU ciuperci/legume la gratar cu branza nesarata/cas/urda si marar (le bag la cuptor taiate bucatele si le las sa se amestece si sa se topeasca branza)

am citit pe undeva ca nu se combina branza cu carnea, dar de obicei imi amintesc abia seara

plus multe ceaiuri si apa

sper ca nu v-am plictisit (m-am gandit ca poate ajut pe cineva postand si imi gasesc vreun partener de "tortura") si imi cer scuze daca am postat aiurea, dar abia m-am inscris
ciocophilia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1826 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1309 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de vadmin; 01 iul 2009 at 01:31:20. Motiv: S-a scos o denumire de marca. S-au scos 2 imagini care nu erau legate de context mesaj.
Răspuns cu citat