View Single Post
  #17 (permalink)  
Vechi 22 ian 2010, 18:47:54
autumnleaf's Avatar
autumnleaf autumnleaf este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 ian 2010
Locaţie: Baia Mare, Romania
Vârsta: 37
Dieta: weight watchers
Date: 163cm, 57kg
Mesaje: 16
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: ....

Buna! Am 23 de ani, 60 kg si vreau sa slabesc aproximativ 10 kg...conform calculatorului am voie 18 puncte pe zi...ceea ce mi se pare relativ lejer si de asemenea dieta asta WW cred k am sa pot sa o tin multa vreme si chiar atunci cand o sa renunt la numaratul punctelor tot o sa imi ramana intiparitt in minte alimentele care au foarte multe puncte si o sa incerc sa le evit pe cat posibil.
Un alt aspect foarte pozitiv al acestei diete e faptul ca pare destul de permisiva, adica nu te infometezi sau nu te limitezi la anumite alimente doar pt ca atunci cand renunti sa te ingrasi inapoi.
Am decis pana la urma sa incep de luni pt ca mi s-a stricat cantarul de bucatarie...si de luni o sa incep sa imi scriu zilnic ce anume mananc si cantitatile.
Totusi ca sa ma obisnuiesc am inceput de azi sa imi calculez punctele...desi nu e o zi prea buna pt ca m-am trezit cam tarziu . deci :
Ora 11:
- o cafea cu zahar ( cam mult zahar ) -2 lg - 2p
- un iaurt mic -grasime 0,1% si kcal 28/100g - 0,5 p
- 1banana- 1p

Ora 14:
-un mar - 0p
-Supa de legume cu pui :
- legume - 600g (morcovi, telina, patrunjel) - 1p
- pui - 500g - piept fara piele - 13,5 p
- fidea - 100g - 2.7 p
total - 17.2 p
potia mea 1/6 - 2.8 p

Ora 18:
- carne cu legume la cuptor, in care am pus asa:
- legume amestec aproximativ 600-700 grame - 1 p
- cartofi - 2p- ma gandesc ca la abur e ca si cum i-ai fierbe
- pulpa de porc fara grasime ( in masura in care am reusit sa o dau jos ) - 400g - 12.8 p
- pasta de rosii - 100g - 1.3 p
- ulei- 2 lg - 2p
- condimente ( sare, piper, cimbru, busuioc, rozmarin, curry, frunze de tarhon ) - 0p
- apa-0p
Total puncte - 19.1 p
Acestea le-am pus in cuptor in asa fel incat sa fie toate acoperite de sos...si am "inchis" tava cu folie de aluminiu astfel de vor face la abur.
Au iesit cam 4 portii, de unde eu voi manca 1 deci -4.7 puncte, am mancat fara paine

Am mai facut o praji cu mere pt ca "s-a cerut":
- 4 oua - 8p
-250 grame faina alba Titan - 17,3 p
- 200 grame zahar - 13p
- praf de copt - 0p
- scortisoara - 0p
- aproximativ 1 kg mere - 2p
Total puncte : 27.3
Portia care imi revine mie e 1/5, deci - 5.5 puncte

Mai traziu mai beau o cafea 3 in 1 - 1p
si 1 mar si o portocala - 0p

Deci total pt astazi : 17.5 puncte
Apa o sa fie peste 2 litri azi plus 2 cani de ceai fara zahar
Si urmeaza 20 de minute cardio si 3 seturi de abdomene de cate 40 /serie.
Cam atat pt azi...sper ca in zilele urmatoare sa nu mai fie atata zahar ...dar azi e o exceptie ca am facut acea praji cu mere.
In caz ca am gresit ceva la puncte ...va rog sa ma corectati
O seara placuta.
autumnleaf, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1495 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 978 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat