View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 06 feb 2013, 20:58:41
sarai's Avatar
sarai sarai este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 feb 2012
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 34
Date: 171cm, 60kg
Mesaje: 45
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 9 mesaje
Implicit Re: Femei puternice, in corp puternic si sanatos

Citat:
Anterior postat de Q88 Vezi mesajul
Buna!
Felicitari petru constientizare! E un pas URIAS!
Scrie aici, fa-ti un jurnal, noteaza-ti meniurile (foloseste calculatorul si vezi de cate kcal ai nevoie pentru a te MENTINE), fa sport pentru a creste masa musculara si sa scapi de aspectul de "fantoma" si nu in ultimul rand IUBESTE-TE, TU, PE TINE!
Eu am fost mai dolofana de cand ma stiu. Aveam cu 7-8kg in plus fata de toate prietenele, colegele de scoala, etc. Dar nu am fost niciodata supraponderala; intotdeauna eram la limita superioara de normalitate (si aici ma refer la graficele acelea de la medici).
Am tinut 1001 de cure de slabire, dar niciodata nu am facut foamea, pentru ca nu pot, ma ia ameteala.
Daca fac foamea trebuie sa stau numai in pat si sa ma uit la televizor; nu pot sa invat, nu pot sa citesc pentru ca sunt ametita. Eu nu stiu cum ati putut voi sa faceti foamea.
Fetelor, IUBITI-VA si nu va bateti joc de voi.
Stabiliti-va niste modele sanatoase si opriti-va.
Vezi pe fata lor ca nu mananca fastfood si alte alimente nesanatoase, ca fac sport si ca sunt FERICITE.
Iar ca modele negative ma gandesc la Daniela Crudu si Bianca Dragusanu (va rog sa nu radeti de exemple dar sunt singurele "pseudovedete" ale caror nume il stiu ); sunt atat de slabe si au niste picioare atat de subtiri incat nu exprima niciun pic de feminitate.
Iti urez sa ai grija de tine, sa te iubesti si sa faci acel curs de instructor. Aceasta pasiune a ta iti poate aduce foarte multe satisfactii.
Si nu in ultimul rand, scrie-ne!
Multumesc, scumpa! Asa e. Mi-am dat seama. Am fost slaba, acum sunt normala, dar vreau si aleg sa ma iubesc. Incerc sa mananc ok, fac sport minim 1 ora/zi, 6 ore/saptamana. Nu pot sa rabd foame, ca ma gandesc numai la mancare. daaar, partea buna e ca sunt sanatoasa si pot sa fac aerobic mult si greu. Multumesc lui Dumnezeu pentru asta!
apoi..am avut grave probleme cu stomacul, ulcer. Si nu am mai mancat prajit si prostii o perioada, si m-am vindecat.
Stiti ce? Am terminat o facultate de constructii si acum sunt la masterat, dar nu asta e visul meu. Imi place proiectarea, dar vreau sa fiu instructor aerobic. Asa ca o sa iau atitudine. O sa lucrez, o sa strang bani, si vreau in anul acesta, sau cel putin anul urmator sa fac cursul de calificare pentru instructor aerobic, si vreau sa studiez pe cont propriu nutritia.
Asta vreau, iau atitudine. Iubesc sportul si iubesc sa gatesc. Si cu cat e mai sanatos, cu atat ma bucur mai mult,
Vreau sa imi fac si un blog, cu retete dietetice, sfaturi despre sport etc. Sa vad daca am inspiratie.
Incerc. Trebuie sa pot!
sarai, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sarai, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2077 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1560 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui sarai:
cbuuterfly (05 aug 2013)