Subiect: Jurnal Dayanna
View Single Post
  #1893 (permalink)  
Vechi 15 mai 2014, 12:19:52
dayanna's Avatar
dayanna dayanna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Manchester, Anglia
Vârsta: 56
Dieta: Vegan
Date: 159cm, 108kg
Mesaje: 4.215
Aprecieri acordate: 1.500
Am fost apreciat(a) de 1.261 ori in 793 mesaje
Smile Re: Jurnal Dayanna

In ultimile zile mi- am analizat mult ultimi ani din viata ( cam vreo 4 ) . In ultimi 4 ani din viata m- a apucat febra dietelor. Rezultatul ...promitator pe moment , lamentabil dupa cateva luni. Nu am incercat niciodata ( rusine mie) sa fiu echilibrata. Adica sa fiu ponderata, sa manac incet nu sa infulec de parca- mi ia cineva mancarea din fata, sa beau apa destula zilnic, sa fac miscare zilnic , sa scap de obsesia cantarului, sa scap de fixatia cu slabitul si sa incerc sa traiesc fara obsesii. Oare e chiar asa de greu? In ultimi ani am ales doar extremele si nu cred ca am procedat bine. M- am gandit la bunicul meu ( Dumnezeu sa- l odihneasca) care a murit la 94 de ani cu dantura complecta in gura, fara boli si a mancat si carne si paine si slanina si mai bea si cate un paharel de tuica inainte de masa principala.Nu a fost niciodata gras si nici nu stiu sa- l fi vazut vreodata bolnav. La mine cred ca sedentarismul si toate porcariile de chimicale pe care le- am mancat m- au adus in starea asta. Sunt diete care recomanda produsele super degresate. Daca te uiti pe eticheta te ingrozesti la cate porcarii contine produsul minune. Atunci oare cum e mai bine?
dayanna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2250 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1217 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui dayanna:
coana mare (15 mai 2014), corinnef (07 iul 2014), Ema55 (15 mai 2014), marilo (15 mai 2014)