View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 18 oct 2012, 11:16:07
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Consum calorii pentru bicicleta in functie de viteza/ nivel de dificultate

Citat:
Anterior postat de Narawen Vezi mesajul
Buna ziua.

As dori sa va deranjez cu o intrebare legata cu Subsectiunea "Consumul de calorii" de la calculatorul nutritional. Am vazut ca acolo sunt foarte multe calcule pentru bicicleta eliptica, mersul pe jos, etc in functie de viteza si de nivelul de dificultate. In schimb la bicicleta stationar este doar nivel intens sau moderat/ ciclism 15km/h si ciclism 20 km/h. La ce se refera prima clasificare? La viteza, sau la nivelul de dificultate? Iar in al doilea caz sunt mult mai multe viteze posibile in afara de 15 si 20 km/h,As dori daca se poate sa imi spuneti un mod in care as putea determina mai acurat consumul de calorii, pentru ca ma gandesc ca una este sa pedalez lejer o ora, pe nivel usor, si alta e sa pedalezi o ora la 22 km/h nivel dificil.(cum le clasif,, stationar moderat/intens?)

Problema aceasta apare in urma unei discutii cu 2 colege care m-au rugat sa le arat cum am slabit. Si le-am aparatul meu minune, bicicleta, si site-ul acesta unde pot calcula cat au de mancat si cate calorii consuma. Dupa o luna una dintre colege vine frustrata la mine ca nu a slabit nimic. Imi arata calculele, tot, si incercam sa dam de natura problemei. O rog in cele din urma sa se urce pe bicicleta. O vad pedaland cu 12-14 km/h pe nivelul cel mai de usor de dificultate. Conform calculatorului de pe site, si daca alege "Bicicleta, moderat", sau "Ciclism 15 km/h", optiunile cele mai lente, ii apare ca a consumat vreo 1100 de calorii in 2 ore. Are o privire complet eronata asupra sportului pentru ca spune ca nu merge si ca vrea sa renunte pentru ca e o pierdere de vreme.

Va rog, se poate face ceva cu aceste clacule? Eventual sa fie putin mai detaliate? Recunosc ca m-ar ajuta foarte mult si pe mine.

Va multumesc anticipat.
Buna Narawen,

La bicicleta stationara intens si moderat se refera la efortul pe care il depui, adica nivel de dificultate, nu viteza.

Ciclismul este cu totul altceva, iar daca faci bicicleta stationara nu o poti trece la ciclism, sunt mai multe aspecte in calcul, suprafata, viteza...

O sa transmit rugamintea ta de a adauga mai multe activitati legate de bicicleta stationara (ca la cea eliptica), prin care sa puteti estima cat mai bine activitatea fizica pe care o practicati.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Slabuta:
Narawen (19 oct 2012)