View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 01 nov 2012, 10:06:19
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Dieta Montignac sau teoria caloriilor?

Citat:
Anterior postat de andreeaadelina Vezi mesajul
Buna seara tuturor!
M-am hotarat cu ceva timp in urma sa slabesc, avand in vedere ca in septembrie am fost miresica. Asa ca de la inceputul lunii iunie am fost atenta ca numarul caloriilor ingerate sa fie cu muuult mai mic decat cele consumate.
Am reusit sa dau jos cateva kg...nunta a trecut...dar am continuat aceasta "dieta" (cred ca din obisnuinta) si mi-am format un regim de viata sanatos...Totul a fost bine si frumos pana acum cateva zile cand am citit celebra carte a lui Michel Montignac - "Mananc, deci slabesc!"....aceasta carte contrazice intru totul teoria caloriilor "Teoria caloriilor este falsa - Primul lucru pe care il face dieta Montignac este sa desfiinteze teoria caloriilor. Michel Montignac considera teoria caloriilor o pacaleala, o ipoteza simplista si lipsita de fundament real"...............vreau sa continui ceea am inceput...un stil de viata sanatos.....asa ca poate ma ajutati si pe mine cu un sfat....sa raman la calculul caloriilor sau sa urmez dieta Montignac???
Buna Andreea,

Lucruri interesante de citit pe aceasta tema:
Jurnalul Paulei
Jurnalul unei grasute mereu la dieta - huskygirl19
Sonya slabeste (jurnal)
Sonya slabeste (jurnal)
Jurnal Iuliana, mamica de Maria

Mai exista un mesaj de-al meu, cu detalii si cu rezultate ale unor studii, dar din pacate nu il mai gasesc prin tonele de subiecte. In mare era vorba despre faptul ca la baza oricarei diete oricum sta teoria caloriilor (calories in - calories out), nu poti manca dupa principii monti, cu un aport caloric de 3000 kcal si in acelasi timp sa slabesti.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 01 nov 2012 at 10:12:40.
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Slabuta:
Exp (01 nov 2012), nicoleta100 (01 nov 2012)