Subiect: Jurnal BianncaR
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 05 dec 2012, 19:34:27
Rallara's Avatar
Rallara Rallara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit re: Jurnal BianncaR

Citat:
Anterior postat de BianncaR Vezi mesajul
Buna tuturor! Nu prea stiu exact cu ce as putea incepe, dar cert este faptul ca am nevoie urgenta de ajutor!! Am ajuns sa fiu intr-un fel sau altul dependenta de mancare, mai ales de tot ceea ce este dulce (trec usor peste 3000-3500 kcal/zi). Desi teoretic stiu ce am de facut imi lipseste acea motivatie necesara..de exemplu cand lumea, inclusiv prietenul meu, imi spune ca m-am ingrasat zambesc si pur si simplu nu se intampla nimic..nu ma simt deloc motivata sa slabesc sau sa incerc sa fac ceva in privinta asta. Un mic ajutor? Eu simt deja ca intreaga situatie ma depaseste.
Buna Bianca, bine ai venit printre noi!

De inceput, ma mira faptul ca ai probleme din punctul de vedere al unora cu greutatea, la inaltimea ta cu numarul acesta de kilograme, te incadrezi la normal. De asta eu as zice ca motive de panica nu exista...
Oricum, suntem o comunitate de slabit sanatos, iar cand e vorba de slabit, panica trebuie exclusa. A slabi inseamna cumpatare, echilibru, timp si rabdare.


Asa ca probabil e vorba de lipsa unei tonifieri, sport faci? Cat de des si ce anume?

Referitor la numarul caloriilor mentionate... stii cu siguranta ca atatea aduni? Iti cantaresti mancarea sau cum procedezi?


Iar in legatura cu targetul tau, anume cele 53 de kilograme, la greutatea asta ai avea un indice glicemic de 18.3, ceea ce inseamna ca ai fii subponderala. Minimul admis pentru inaltimea ta e 54, dar important nu e neaparat ce ne arata cantarul, sunt persoane care arata excelent si la 65kg. la inaltimea de 170cm., si asta pentru ca au corpul modelat de sportul practicat. Muschii sunt mai grei si ocupa mai putin spatiu decat grasimea, care e mult mai usoara si masa ei ocupa spatiu mai mult. Referitor la subponderalbilitate, e un aspect de
tratat cu seriozitate pentru ca ea conduce la aparitia unor probleme grave de sanatate, e afectata densitatea osoasa; esti expusa la infectii datorita unui sistem imunitar scazut; influenteaza negativ cresterea si dezvoltarea; de infertilitate nici nu mai vorbesc...

Asa ca hai sa o luam cu binisorul si cu siguranta vom ajunge unde ne dorim!

Suntem aici sa ne ajutam toate, impreuna vom gasi motivatia necesara, ai sa vezi, mult succes!
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]