Subiect: Jurnal Oanizbani
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 23 iun 2013, 11:29:11
oanizbani's Avatar
oanizbani oanizbani este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 apr 2012
Locaţie: madrid, Spania
Vârsta: 34
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 58kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 43
Am fost apreciat(a) de 74 ori in 51 mesaje
Implicit Re: Jurnal Oanizbani

Despre mine? Hmmm...pai... am inceput sa iau in greutate pe la varsta de 12 ani cand am fost diagnosticata cu un inceput de hipotiroida. Am facut tratament si din fericire am scapat repede (desi boala nu se vindeca), tiroida a revenit la nivelul optim de functionare. In timpul tratamentului am tinut o dieta drastica in care am slabit 20 kg/3 luni (pentru varsta mea era un chin) si ajunsa la greutatea normala am uitat de mentinere. Am ajuns la 80 kg, am urmat diete minune si mi-am distrus metabolismul. Plecand parintii in strainatate de buna bucatareasa ce eram m-am refugiat in sandwichuri, dulciuri si chipuri. Am ajuns la 90, am urcat la 98 si m-am speriat. Era nevoie de o schimbare si cea mai buna mi s-a parut dieta disociata care m-a readus la 80 kg in 4 luni si cu o energie sub limita minima. Am vrut sa ma mentin dar nu am stiut cum si am revenit la kg anterioare, adica 96. Am inceput herbalife, am slabit 4 kg intr-o luna, imi mergea foarte bine pana in momentul in care au inceput niste dureri groaznice de colon (ma puneam in genunchi pe strada de dureri) si am renuntat. Am inceput dupa o alimentatie sanatoasa, m-am mentinut si am revenit la "minunatele" dulciuri. Anul trecut am ajuns in Spania, alaturi de parintii mei si am decis ca este momentul pentru inca o incercare dar sustinuta de data aceasta de mama mea. M-am inscris la o sala de fitness, am inceput sa mananc mai putin si mai echilibrat si am reusit sa slabesc 10 kg. In octombrie anul trecut m-am schimbat la o sala ce avea si piscina, am inceput un antrenament mai intensiv incluzand innot, cardio si forta unde am mai dat pana in mai anul asta 8 kg. Fiindca dragul de cantar nu mai era in favoarea mea am renuntat la forta si m-am axat doar pe cardio si infometare (mancat doar 2 mese/zi in cantitati reduse) , intr-o luna am dat 5 kg dar au inceput durerile de stomac. Vineri (21.06.2013) am decis sa revin la antrenamentul intens de forta, innot si cardio si la 5 mese/zi (meniu stabilit de cu seara ptr a nu depasi necesarul caloric) si sper ca luna lui august sa ma prinda cu cifra 6 in fata. Asta e povestea mea!
__________________
oanizbani, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1969 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1452 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui oanizbani:
CCristina D (23 iun 2013), miris (29 aug 2013), niculina04 (23 iun 2013), rozica1965 (28 aug 2013)