View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 13 aug 2013, 13:39:09
jumbix's Avatar
jumbix jumbix este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 aug 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: hipocalorica
Date: 170cm, 106.8kg
Mesaje: 1.932
Aprecieri acordate: 1.268
Am fost apreciat(a) de 2.149 ori in 1.445 mesaje
Implicit Re: drumul anevoios de la obezitate la normalitate

Citat:
Anterior postat de nitan83 Vezi mesajul
Buna. Numele meu este Doina iar peste doua luni voi implini 29 de ani .Gandul ca ma apropii de 30 de ani si sunt tot la aceeasi greutate pe care o aveam la 20 m-a facut sa iau masuri; nu prea drastice, pentru ca nu functionez foarte bine sub presiune, dar am zis sa incep macar cu cateva lucruri de bun simt : sa nu mai mananc dupa orele 19 , sa reduc la minimum cantitatea de paine , la fel si dulciurile si sa incerc sa fac si eu putin sport , macar de 2-3 ori pe saptamana.
Acum stau si ma gandesc ce frecventa ar trebui sa aiba mesele pentru ca in unele locuri am citit ca este bine sa ai doar mesele principale, fara gustari, in altele sunt si doua gustari incluse si desigur ca am mai citit ca se poate sa ai chiar trei gustari dar nu stiu sigur daca timpul dintre mese de 2-2 1/2 ore este suficient pentru o buna digestie. O sa ma mai documentez pentru ca eu am foarte multe kilograme de slabit si trebuie sa dau randament maxim daca vreau sa ajung la 75-80 kg pana la sfarsitul anului viitor.
Bine ai venit. Primele modificari trebuie facute in dieta si mai apoi dupa ce ai dat jos 10-15 kg sa incepi cu sportul putin cate putin (mie asa mi-a zis un doctor pe cand aveam 107 kg, intai sa dau jos si abia mai apoi sa incep cu sport). Pentru inceput ai putea sa mergi cat mai mult pe jos. In legatura cu mesele nu stiu ce sfat sa-ti dau, eu iau 3 mese fara gustari dar nu stiu daca e bine ceea ce fac eu. Mult spor iti doresc in ceea ce ti-ai propus! Poti sa te informezi aici pe site despre diete si poate gasesti una care sa-ti placa.
__________________
Jurnal de grasana