View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 21 dec 2013, 21:36:34
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: O pofta de necontrolat

draga mea copila, nu stiu cum sa-ti spun ca sa ma intelegi, esti prea slaba!!!!!!!!!!!!!! amenoreea este o urmare a infometarii, cum tot am spus in diverse jurnale si va incapatanati sa nu ma credeti. am spus iar si iar: va infometati si organismul sufera si urmarile se vad in timp...urmarea cea mai evidenta e o mancatul compulsiv, de care esti tu afectata acum, si prin care trec muuuuuuuulte alte fete, printre care ma numar si eu. desi am peste 10 aani de la episodul meu de infometare mai am si acum momente in care foarte greu ma controlez sa nu mananc tot ce e in casa. am scris in jurnalul iuliei ca organele si sistemele organismului vostru sunt iremediabil afectate de mancatul sub pragul metab bazal si mi-a sarit cineva in cap. acum tu vezi efectele imediate asupra sistemului reproducator: amenoreea. stii ce inseamna asta? ovarele tale nu mai elibereaza lunar cate un ovul, asa cum e normal, iare pasul urmator daca insisti in nemancaat stii care e? infertilitatea!!!! aacum ti se pare o exagerare, ceva indepartat, poate te gandesti ca nici nu vrei sa ai copii, dar s-ar putea ca la 30 ani sa vezi altfel lucrurile. ca sa nu-ti mai spun cat de importanti sunt hormonii in functionarea corecta a organismului, mai ales in mineraloizarea sistemului osos. acum sincer, pentru 5-7 kg peste cat ai acum merita sa ajungi la 30 ani infertila si cocosata de la osteoporoza? crezi ca o sa te mai incalzeasca faptul ca estislaba? tot ce faci tu astazi determina cum vei fi tu maine..sigur ca vrei sa arati bine, dar ai sa te impiedici pe scari si in loc sa te alegi cu o vanataie ai sa faci tripla fractura care n-o sa se vindece in timp normal si ai sa stai in carje... Te rog incearca sa intelegi, iti spun ca si cum ai fi copilului meu, caum as vb cu mine cea de acum 14 ani: sa fii sanatoasa e esential pentru a fi frumoasa!!!!!!! sa te infometezi pana la amenoree si apoi sa iei hormoni artificiali care destabilizeaza organismul, sa mananci haotic, sa te infometezi iar....nu stiu in ce cuvinte sa-ti mai explic sa ma intelegi. offfffffff, te rog din suflet sa te gandesti la tine ca la o persoana, nu ca la o cifra pe cantar!!!
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de butterfly30; 21 dec 2013 at 21:39:04.
Urmatorii 6 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
danyella2008 (21 dec 2013), Hybrid (22 dec 2013), lidiuta (23 dec 2013), mihaela01 (21 dec 2013), Narawen (25 dec 2013), rozica1965 (21 dec 2013)