Subiect: Carina's diary
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 30 mar 2010, 21:14:16
carinush's Avatar
carinush carinush este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 13 feb 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 29
Dieta: Hipocalorica, Indicele glicemic
Date: 167cm, 52kg
Mesaje: 960
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Carina's diary


Ma numesc carina, am 15 ani si sunt umpic grasuta. Sunt absolut\ sigura ca o sa spuneti ca 50 de kg (cat am in present) e prea putin pentru mine, dar defapt nu e deloc. In partea de sus sunt plata si am picioarele foarte groase .
Mereu am fost complexata si am spus ca sunt grasa. Nu port fuste si nici pantaloni scurti pentru ca sunt obsedata de picioarele mele .
Pana acum un an totul parea sa fie bine . Toata lumea imi zicea ca nu sunt grasa, ca arat foarte bine, ca totul e in mintea mea. Cred ca aveam in jur de 50 de kg si 165 cm. Si atunci ma feream de prajeli si carne de porc, dar nu refuzam niciodata dulciuri sau pizza [erau saptamani cand mancam zilnic], iar la mc sau kfc ajungeam 1-2 ori pe luna.
Cum a venit vara au venit si kg. Ma culcam foarte tarziu 2-3 noaptea si ma trezeam niciodata mai devreme de 12. Deja orele mele de masa erau date peste cap la 180 de grade. Micul dejun nu mai exista sau exista un asa zic “ mic dejun “ pe la ora 1 cand mancam un sendwish sau in orice caz racituri. La 4 luam pranzul care era mai mereu acelasi : snitele. Le adoram. Si acum pot spune ca le ador, insa nu mai mananc. Cina era luat cand veneam din oras, pe la 9 jumate 10. Tin sa spun ca ieseam in fiecare zi, iar in oras mancam mereu fornetti, pizza, inghetata sau fast-food. Pe la 12 noaptea ma apuca foamea si ma duceam repede la frigider si imi faceam un sendwish cu salam si cascaval si cateodata beam si o cana de lapte. Vedeam ca ma ingras pe zi ce trece insa nu aveam nicio apasare. Nu-mi placea ce se intampla cu mine si refuzam sa merg la strand si sa port pantaloni scurti/fuste. Apoi am mers in tabara la munte si am facut ceva miscare, insa am mancat foarte mult si la ore tarzii .. am pus 1 kg. Dupa ce nu m-am cantarit 3 luni , m-am suit pe cantar si am fost socata sa vad 54.8 kg. Nu avesem atat de mult in intreaga mea viata nici mama care era atunci cu 4 cm mai inalta avea 51 kg.
Eram hotarata sa slabesc. Ziceam “ gata de maine trec la dieta”. Exact acelasi lucrul in ziceam si in ziua urmatoare.
Dupa ce a inceput scoala, am mai pus 2 kg de stresata ce eram cu toate testele si ascultarile si parca profesorii cereau mai mult de la noi decat cerusera vreodata. La inceputul iernii m-am cantarit iar si aveam 58 de kg. Atunci am pus piciorul in prag si am inceput sa ma duc la sala cu o colega. In 2 luni in care m-am dus de 2 ori pe saptamana si am tinut umpic de regim, am slabit 2 kg si apoi m-am lasat pt ca nu mai aveam timp sa ma duc si in plus stateam dupa antrenor si cat 40 de minute pt ca el mai lucra si la teatru in trupa de balet asa ca se ducea mereu la repetitii.

In februarie mi-am cumparat un cantar electronic pentru ca vroiam sa ma apuc din nou de sala si de data asta vroiam sa-mi monitorizez si greutatea. Colega cu care mergeam a slabit in 3 luni 5 kg deoarece tinuse o dieta hipocalorica si la ea chiar se vedeau si muschii mult mai lucrati, in timp ce la mine nu se remarca nicio schimbare.
M-am hotarat sa tin postul pastelui.. nu pe tot. Macar o saptamana doua, atata cat aveam nevoie sa ma obisnuiesc cu mancatul mai putin. Nu ma omoram dupa legume. Mancam doar cartofi, morcovi, rosii si castraveti. Cand am inceput sa tin post aveam 55.5 kg.
Cautand niste retete pe net am gasit acest forum. Dumnezeule iti multumesc ca m-ai adus aici. Viata mea s-a schimbat radical si am invatat foarte multe
Intr-o luna jumate am slabit 5 kg. Am tinut post 1 saptamana, 3 saptamani am continuat fara carne, iar de 2 mananc cam ce vreau dar in cantitati mici.