Subiect: Raw vegan
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 16 iun 2014, 17:38:45
Anne10's Avatar
Anne10 Anne10 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2013
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Personala!
Date: 159cm, 68.9kg
Mesaje: 793
Aprecieri acordate: 195
Am fost apreciat(a) de 472 ori in 350 mesaje
Implicit Re: Raw vegan

Buna!Felicitari pentru tot ce ai reusit pana acum.Eu nu as putea sa spun ca sunt vro carnivora, dar nici raw vegan nu sunt. Am citit despre acest stil de viata, dar inca nu ma simt pregatita (sau poate unde sunt prea pofticioasa) sa-mi schimb radical stilul de viata (si sa manac "manacarea" mai mult sau chiar 100 % cruda). Anul trecut mi-am cumparat un deshidrator rotund cu 5 tavi si temeratura reglabila. Anul asta mi-am propus sa iau de la neamurile care stau la curte tot felul de legume si fructe si sa le usuc la aparat (la maxim 40°C) pentru iarna (ca sa nu mai cumpar atunci fructe si legume din magazine) si sa stiu ca am ceva sanatos in casa; si scap si de conserve. In afara de deshidratat mai si congelez; si pentru pofta poate fac cateva borcanase de dulceata fara zahar (poate cu putin zahar brun sau sirop de agave). Mi s-au parut interesante unele retete de la Ligia Pop; chiar am si o cartea scrisa de ea "Germeni si vlastari. Surse de sanatate si energie". Inca nu am apucat sa pun si in practica (sa fac eu germeni si/sau vlastari); dar am mancat si mi-au placut la gust. Sper sa prind curaj si sa ma pun pe treaba, explica foarte bine in carte cum se procedeaza, chiar daca nu ai aparat special de germinat. Chiar daca nu pot renuta de tot la carnita, oua, lactate, mancarea gatita la foc; imi place sa mananc (si e adevarat ma simt bine) seminte crude, nuci crude, fructe si legume.
__________________
Jurnalul Anne10
Anne10, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Anne10:
elene94 (17 iun 2014)