View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 20 aug 2014, 20:43:13
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Buna Countess! Asa e, niciuna dintre noi nu are o diploma in nutritie si chiar daca am avea tot nu am detine adevarul absolut. Sunt "n" nutritionisti care se contrazic, de la Bilic care propune cereale Fitness la mic dejun, pana la altii care recomanda dieta fara gluten. Important este sa ne ascultam corpul, pentru ca niciun sfat nu este un mai bun indicator a ceea ce este bun pt noi decat propriul organism.

Dar... iar aici vine marele dar, acesta este un forum care promoveaza stilul de viata sanatos si descurajeaza infometarea. E drept ca anumite mesaje au fost dure, chiar jignitoare, dar daca le ocolesti pe acelea o sa vezi un ton unanim care condamna infometarea. Iar atunci cand cineva vine si iti spune o parere, trebuie sa o respecti. Nu zic ca nu e ok sa pui sub semnul indoielii tot ce auzi si sa treci prin filtrul gandirii, dar ii arati putin respect persoanei care si-a rupt 5 minute din ziua aglomerata daca ii multumesti pentru sfat, sau daca manifesti un minim de interes. Iar cand apar mai multi useri care iti spun acelasi lucru, deja ar trebui sa te indoiesti de cunostintele tale si sa pui mana sa faci putin research. Consuma mult mai putina energie si e mai folositor decat sa stai sa te contrazici pana te dor ochii.

Eu (parere personala) recomand tuturor userilor sa se informeze din mai multe surse. Poate e defect profesional, dar eu nu iau de buna nimic ce gasesc intr-o singura sursa. De aceea, nu va limitati la a citi doar parerea unui singur nutritionist, fie ca vorbim de Monty, Dukan sau Bilic. Pentru ca atunci veti vedea lucrurile doar dintr-o singura perspectiva. Cititul deschide alte orizonturi.
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
Aeerdna (09 sep 2014), butterfly30 (21 aug 2014), happygirldiana (22 aug 2014), marilo (11 sep 2014)