View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 09 nov 2014, 14:49:05
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Smile Re: Pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire

Citat:
Anterior postat de misuka Vezi mesajul
Am o nedumerire legata de pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire. Mai exact ma intereaseaza, daca prin fierbere de exemplu sau prin orice alta metoda se pot pierde din alimente cantitatile de proteine, glucide sau grasimi continute in stare cruda. Adica de ex carnea de pui sa zicem are 20 de grame de proteine pe suta de grame in stare cruda. Asa va fi si dupa ce se va gati prin diferitele metode de a prepara alimentele?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna Misuka,

Dimpotriva, dupa gatire totul devine mai "concentrat" per 100 gr.

Exemplu:
Calorii: Carne: Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), carne slaba, carne macra, cruda - Calculator calorii - Slabute.ro
Calorii: Carne: Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), carne slaba, carne macra, gatita, innabusita - Calculator calorii - Slabute.ro
Calorii: Carne: Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), carne slaba, carne macra, gatita la cuptor, fripta - Calculator calorii - Slabute.ro
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat