View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 20 oct 2015, 08:30:36
Narawen's Avatar
Narawen Narawen este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Post Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

În altă ordine de idei, îmi e dificil să scriu o greutate la care vreau să ajung, deoarece la mine e tonifiere intensivă și creștere în masa musculară, ceea ce trage un pic mai tare la cântar. La mine valoarea e nominală, ideal este să arăt tonifiată în oglindă și să nu tremure nimic când mă zbânțâi în oglindă.

Ce am schimbat la nutriția mea în această perioadă ca rezultat al celor 5 ani în care am slăbit și m-am susținut, și am eșuat să termin ce mi-am prospus.

1. Nu mai mănânc pe cât posibil fructe pe parcursul zilei (îmi cauzează foame și niciodată nu mă satură - glucide, zaharuri, etc)
2. Pun o linguriță de ulei de măsline la salată.
3. Mănânc câte jumate de avocado pe zi.
4. Cheat meal, o dată la 7-10 zile orice doresc la o masă, până în 600 calorii
5. Patiserie deloc, dar asta e de muuult timp.
6. Dulciuri - cantităti mici (2-3 bomboane max) și raaar. În urmă cu aprox 1 an luam cam 400-500 calorii pe zi din dulciuri și alte porcării, mă antrenam o oră pe zi cu religiozitate, și mă întrebam de ce nu slăbesc și îmi e mereu foame.

Mai am de lucru să ajung la forma fizică în care eram acum un an. Dar 60 de ore de săptămână stat pe scaun la muncă m-au făcut ca pe urmă ssă nu mai vreau să fac nimic.

Cel mai important lucru e să îmi pun sistemul imunitar pe picioare... și să scap de efectele stresului cronic... care și- lăsat urma adâncă în bucuria mea de a trăi, în dorința de a încerca lucruri noi, în pofta de viață. Nu îmi place ce am devenit, sunt ca o cărpâ fricoasă, tristă și uscată... Vreau să râd și să fiu din nou tonică, cum am fost înainte să mă arunc cu capul înainte în servici + doctorat de 3 ani...
__________________
Greutate de început 2 - 69 kilograme
Greutate finală dorită - 62 kilograme (31.12.2022)
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
Anca22 (28 oct 2015), costina89 (20 oct 2015), rozica1965 (20 oct 2015), Zoe (09 nov 2015)